W listopadzie najstarsze klasy fryzjerskie zapoznały się z techniką strzyżenia jaką posługiwał się Vidal Sassoon. Było to możliwe dzięki Akademii Education by Dobrawa. Trenerzy dzieląc się cennymi wskazówkami zwrócili uwagę naszych uczniów na możliwości uzyskania efektownych fryzur posługując się prostymi i nieskomplikowanymi liniami w strzyżeniu.
Kryminalna chemia oraz promieniowanie rentgenowskie
W środę 14 grudnia uczniowie klas naszego technikum (technik analityk oraz technik chłodnictwa i klimatyzacji) uczestniczyli w wykładzie pt. „Nie bój się Roentgena”. Zajęcia odbywały się na Wydziale Fizyki UW, prowadził je dr Józef Ginter, który specjalizuje się w zakresie fizyki medycznej. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się w jaki sposób Roentgen odkrył znane nam wszystkim promieniowanie X, w jaki sposób ono powstaje, gdzie poza medycyną znajduje zastosowanie. Prowadzący zajęcia uzmysłowił nam wszystkim co takiego widzimy na zdjęciu rentgenowskim popularnie zwanym „prześwietleniem”, omówił również techniki obrazowania 3D m.in. tomografię komputerową. Nie zabrakło również istotnej wzmianki o naszej noblistce Marii Curie-Skłodowskiej.
W czwartek 15 grudnia Pani Beata Szczepańczyk przeprowadziła wykład on-line dla uczniów szkół podstawowych pt. „Kryminalna chemia”. W Wykładzie uczestniczyło kilka szkół podstawowych z Warszawy i okolic. Podczas zajęć prowadząca zwróciła szczególną uwagę na zastosowanie metod analizy chemicznej we współczesnej kryminologii.
Bardzo dziękujemy Pani Beacie Szczepańczyk za przeprowadzenie ciekawego wykładu.
Warsztaty dla uczniów SP
W miniony wtorek odbyły się ostatnie warsztaty przygotowujące do konkursu chemii doświadczalnej dla uczniów szkół podstawowych! Podczas zajęć uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli, laborantów oraz uczniów naszej szkoły zgłębiali podstawy analizy jakościowej - przeprowadzali m.in. reakcje strącania barwnych osadów, przeprowadzali próby płomieniowe i wiele innych ciekawych doświadczeń. Dziękujemy: uczniom szkół podstawowych za obecność, nauczycielom, laborantom oraz uczniom klas 4Tap i 4Tbp za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu warsztatów!!! :) Do zobaczenia na konkursie!
3
II Uczniowska Konferencja Młodych Chemików Wydziału Chemii UJ
2 grudnia uczniowie klasy 4Tbp – Przemysław Kowal, Julita Pawłowska, Julia Rosińska wraz z p. Dorotą Dziuban-Lech uczestniczyli w II Uczniowskiej Konferencji Młodych Chemików zorganizowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematem Konferencji była „Chemia-Energia-Środowisko”. Podczas sesji posterowej uczniowie zaprezentowali pracę pt. „Nie wyrzucaj bioenergii”. W przerwie między wykładami mieli możliwość zwiedzenia nowego budynku Wydziału Chemii oraz zobaczenia kilku nowoczesnych laboratoriów badawczych. Ciekawym punktem zwiedzania było również odwiedzenie Wydziałowego Muzeum Historii Chemii. A po zakończeniu Konferencji, mimo mrozu udało się jeszcze obejrzeć kilka atrakcji Krakowa.
7
Tydzień z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego!
Zajęcia otwarte prowadzone przez Wydział Fizyki UW cieszą, się dużą popularnością wśród młodzieży szkolnej! Uczniowie naszej szkoły również bardzo chętnie w nich uczestniczą.
W ubiegłą środę uczniowie klas 1TK, 2LB, 3TA oraz 3TK uczestniczyli w wykładzie prowadzonym przez prof. Krzysztofa Koronę pt. „Czas pod mikroskopem” podczas którego prezentowane były liczne eksperymenty dotyczące pomiarów czasu, znaczenia czasu w świecie atomów oraz wiele innych.
W piątek 18 listopada uczniowie klas 4Tbp oraz 4Tkg uczestniczyli w warsztatach na pracowni fizycznej Wydziału, gdzie w zespołach 2-osobowych badali słuszność jednego z podstawowych praw elektryczności – prawa Ohma. Uczniowie zmontowali zestawy pomiarowe, dokonali pomiarów a następnie analizy wyników. Nie zabrakło również rysowania charakterystyk prądowo-napięciowych.
Prowadzący zajęcia byli pod wrażeniem naszych chemików i chłodników.
11
CHEMIA uczy, bawi i rozwija
Pierwsze warsztaty chemiczne dla 8-klasistów!
Nareszcie!
Po dwuletniej przerwie KONKURS CHEMII DOŚWIADCZALNEJ może odbywać się stacjonarnie! :D W dniu dzisiejszym uczniowie klas 8 szkół podstawowych wzięli udział w pierwszych warsztatach przygotowujących do konkursu! Podczas zajęć, pod okiem nauczycieli chemii, laborantów oraz uczniów z naszej szkoły (uczniom klasy 4 TBp - bardzo dziękujemy), 8-klasiści zapoznali się z podstawowym sprzętem laboratoryjnym oraz wykonywali w zespołach 2-osobowych doświadczenia chemiczne. :)
Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w przebiegu dzisiejszego spotkania! Do zobaczenia za 2 tygodnie! Zapraszamy do zapoznania z fotorelacją!
7
Udział w zajęciach otwartych na Wydziale Fizyki UW
21 października uczniowie klasy 4Tap uczestniczyli w zajęciach otwartych prowadzonych przez Wydział Fizyki UW. W zespołach 2-osobowych, w laboratorium podstaw fizyki, pod okiem pracowników naukowych, wykonywali ćwiczenie pt. "Ciepło Jouel'a". Na początku wysłuchali krótkiego wstępu teoretycznego (zasady bhp, cel ćwiczenia, zjawiska fizyczne z jakimi spotkają się w ćwiczeniu, wykaz stosowanego sprzętu itp.). Następnie składali zestawy eksperymentalne zgodnie z przedstawioną instrukcją. Po zaakceptowaniu układu doświadczalnego przez prowadzącego, przystąpili do pomiarów. Otrzymane dane pomiarowe poddali analizie, przedstawili dane w postaci tabel i wykresów oraz sformułowali wnioski. Eksperymentowanie sprawiało wszystkim wiele radości :). Prowadzący ćwiczenia byli bardzo zadowoleni z naszych chemików!!!
6
Wykład z fizyki na UW
W środę 19 października uczniowie klas 2TB, 4tbp, 2TK oraz 4 Tkp wraz z opiekunami wybrali się na Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i uczestniczyli w wykładzie pt. "Magnetyzm wokół nas". Wykład prowadzony przez prof. Adama Babińskiego cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Podczas wykładu przeprowadzane były liczne eksperymenty z zakresu magnetyzmu: ilustracja linii pola magnetycznego wokół magnesu sztabkowego, prostoliniowego przewodnika z prądem oraz zwojnicy, badanie zjawiska nadprzewodnictwa, odchylanie wiązki elektronów magnesem, lewitacja, prądy wirowe i wiele innych! W listopadzie kolejni uczniowie będą mieli okazję zgłębiać tajniki fizyki :D
10
Dziecięcy telefon zaufania
"Foto sprawozdanie" z wycieczki klas 4tap, 4tbp, 4tkp, 3ta
W Dniach 4-6 października uczniowie klas 4Tap, 4tbp, 4tkp oraz 3 Ta wraz z wychowawcami uczestniczyli w 3-dniowej wycieczce do Międzybrodzia Bialskiego! Każdego dnia na uczniów czekały ciekawe wyzwania i atrakcje przygotowane przez animatorów! Nie zabrakło również górskich wycieczek - zdobyto szczyt Góry Żar!!! Podczas pobytu nie zabrakło wspólnego śpiewania przy ognisku oraz tańców podczas dyskoteki! Ostatniego dnia zatrzymaliśmy się na starym mieście w Żywcu! Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją :)
30
Opieka dentystyczna dla uczniów
Przypominamy, że nieodpłatna opieka stomatologiczna dla uczniów Zespołu Szkół nr 21 odbywa się w gabinecie dentystycznym w Przychodni Lekarskiej przy ul. Chrzanowskiego 4, numer telefonu 22 3216363 (podczas zapisu proszę zaznaczać, że jest się uczniem Zespołu Szkół nr 21).
Podręczniki dla klas I i starszych
Klasy 2 - 4 liceum oraz 2 - 5 technikum kontynuują tę samą serię podręczników do danego przedmiotu, którą miały w klasie pierwszej, tylko oczywiście do klasy programowo wyższej niż w poprzednim roku szkolnym.
Klasy pierwsze:
Liceum:
- 1LA_I 1LA_II (hist. ang. pol.) - podręczniki (pdf)
- 1LB 1LC (biol. ang. chem.) - podręczniki (pdf)
- 1LD (geogr. ang. niem.) - podręczniki (pdf)
Technikum:
Przydział kandydatów do klas w rekrutacji na rok 2022/23
Informujemy, że przydział kondydatów do poszczególnych klas w ramach tego samego profilu lub zawodu dokonany będzie w drugiej połowie sierpnia. Obecny przydział do tzw. "odziałów docelowych" widniejący w systemie rekrutacji ma charakter czysto techniczny. Niestety w tym roku koniec etapu potwierdzania woli i dla kondydatów i dla punktów naboru zmieniono na ten sam moment. Przy potwierdzaniu woli kandydata konieczne było jednoczesne dodanie go do odziału docelowego - co wobec tego samego terminu zakończenia etapu, wyklucza praktycznie możliwość sensownego przydziału już w tym momencie - nie znając kandydatów, którzy potwierdzą wolę.
Oferta pracy dla laboranta
Warszawa, 12.07.2022 r.
Dyrektor Zespołu Szkół Nr 21 w Warszawie
ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór na wolne stanowisko pracy
w Zespole Szkół Nr 21 w Warszawie przy ul. Saskiej 78
1. Nazwa stanowiska pracy: specjalista laborant
2. Niezbędne wymagania:
- wykształcenie co najmniej średnie zawodowe chemiczne,
- skrupulatność, rzetelność, odpowiedzialność;
- umiejętność pracy z młodzieżą,
- umiejętność dobrej organizacji pracy.
3. Dodatkowe wymagania:
- wcześniejsze doświadczenie zawodowe w pracy w laboratorium chemicznym
- komunikatywność i sumienność.
4. Zakres obowiązków
- przygotowywanie roztworów o określonym stężeniu,
- inwentaryzacja magazynów chemicznych,
- przygotowanie próbek do badań,
- sporządzenie zapotrzebowania na odczynniki i sprzęt laboratoryjny.
5. Informacja o warunkach pracy:
praca w pełnym wymiarze czasu pracy, w laboratoriach Zespołu Szkół Nr 21 na parterze budynku (bez windy), umowa o pracę od 01 września 2022 r.
6. Wymagane dokumenty:
CV, kopia dokumentów potwierdzających wykształcenie, poświadczenie pracy w charakterze pracownika laboratorium, inne dodatkowe dokumenty o posiadanych kwalifikacjach i umiejętnościach, oświadczenie o niekaralności i korzystaniu w pełni z praw publicznych.
7. Informacja o wskaźniku zatrudnienia osób niepełnosprawnych:
W miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Zespole Szkół nr 21, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jest niższy niż 6%.
8. Termin i miejsce złożenia wniosku o przystąpienie do konkursu:
Dokumenty należy przesyłać na adres: zs21@edu.um.warszawa.pl
W tytule proszę wpisać: konkurs na stanowisko specjalisty laboranta.
Oferty proszę przesyłać do dnia 12 sierpnia 2022 r.
Ogłoszenie o zmianie przepisów uchwały antysmogowej
Powietrze w naszym regionie jest zanieczyszczone, szczególnie w sezonie grzewczym. To duże zagrożenie dla naszego zdrowia, życia i środowiska. Oddychanie takim powietrzem przyczynia się do powstania wielu chorób, w tym nowotworów. Aby poprawić jakość powietrza, wprowadzono uchwałę antysmogową1, która obowiązuje od kilku lat wszystkich mieszkańców Mazowsza.
Ponieważ smog nie daje za wygraną, uchwała została znowelizowana2. Nowe przepisy obowiązują od 14 maja 2022 r.
JAKIE ZMIANY NAS CZEKAJĄ?
W przyszłym roku, od 1 października 2023 r. nie będzie można palić węglem na terenie
m.st. Warszawy. W dalszej kolejności, od 1 stycznia 2028 r. zakaz palenia węglem zacznie
obowiązywać mieszkańców gmin z terenu powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego,
nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz
wołomińskiego.
Wyjątek: zakaz spalania węgla nie dotyczy Cię, jeśli zainstalowałeś kocioł, piec, kominek lub inny
ogrzewacz pomieszczeń na paliwa stałe (np. węgiel, drewno czy pellet):
- przed 11 listopada 2017 r., spełniający wymogi klasy 5,
lub
- przed 1 czerwca 2022 r., spełniający wymogi ekoprojektu.
Nie wolno będzie ogrzewać paliwami stałymi nowo budowanych budynków jeśli wystąpisz
z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub zgłoszeniem po 1 stycznia 2023 r., o ile możliwe będzie
ich podłączenie do sieci ciepłowniczej.
POMOC FINANSOWA
Na wymianę kotłów oraz ocieplenie budynku możesz otrzymać dofinansowanie z gminnego
programu dotacyjnego lub z krajowego programu Czyste Powietrze. Dotacje możesz łączyć.
Skorzystaj też z ulgi termomodernizacyjnej.
W ramach programów możesz uzyskać dotacje do wymiany kotłów i pieców na nowoczesne źródła
ciepła, montaż odnawialnych źródeł energii oraz docieplenie budynków jednorodzinnych (ocieplenie
ścian i stropów, wymianę okien i drzwi). Więcej informacji uzyskasz na stronach:
www.eko.um.warszawa.pl/dotacje - dotacje warszawskie,
www.czystepowietrze.gov.pl - program Czyste Powietrze.
W czasie, gdy ceny wszystkich nośników energii (gaz, prąd, węgiel, drewno opałowe, itd.) drastycznie
wzrosły, inwestycja w wymianę źródła ciepła na nowoczesne oraz ocieplenie budynku,
jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z dotacji, płać mniej za ogrzewanie i nie zanieczyszczaj powietrza!
WARTO WIEDZIEĆ
Przestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej jest kontrolowane. Za użytkowanie
niedozwolonych źródeł ciepła i opału możesz otrzymać mandat do 500 zł, a w przypadku dalszego
łamania przepisów, Twoja sprawa może zostać skierowana do sądu. Możliwa grzywna
to nawet 5 000 zł!-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1
Uchwała nr 162/17 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze
województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
2
Uchwała nr 59/22 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 26 kwietnia 2022 r. zmieniająca uchwałę w sprawie
wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których
następuje spalanie paliw.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie