• Aktualności

     • Konkursy: "Fizyka wokół nas" oraz "Jak działa lodówka"
      • Konkursy: "Fizyka wokół nas" oraz "Jak działa lodówka"

      • Laureatami konkursu FIZYKA WOKÓŁ NAS zostali:

       1 miejsce: Julia Wajszczuk - SP nr 397 imienia Bohaterów Olszynki Grochowskiej

       2 miejsce: Szymon Raźniak - SP nr 312 im. Ewy Szelburg Zarembiny oraz

       Karolina Kacprzak - SP nr 312 im. Ewy Szelburg Zarembiny

       3 miejsce: Adam Wnęk Szkoła Podstawowa nr 397 im. Bohaterów Olszynki Grochowskiej

        

       Laureatami konkursu JAK DZIAŁA LODÓWKA zostali:

       1 miejsce: Mikołaj Michalski SP 52 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego "Alka"

       2 miejsce: Julia Wiśniewska SP 365 im. Wojciecha Zawadzkiego oraz Wiktor Wnuk SP 52 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego "Alka"

       3 miejsce: Anna Perl SP nr 109 im. Batalionów Chłopskich

       oraz Hanna Lenart SP nr 3 Przymierza Rodzin

       Zwycięzcom gratulujemy !!!

       O sposobie i terminie odbioru nagród oraz dyplomów poinformujemy przez wiadomość e – mail.

     • Wyniki konkursów chemicznych
      • Wyniki konkursów chemicznych

      • Konkurs na filmik pt Chemia w życiu codziennym lub Co by było gdyby nie było chemii został rozstrzygnięty. Laureatami konkursu zostali:
       I miejsce - Filip Sowiński- Szkoła Podstawowa Nr 211 Oddziałami Integracyjnymi
       II miejsce - Diana Lewon - Szkoła Podstawowa Nr 157 Oddziałami Dwujęzycznymi
       I
       I miejsce - Kinga Brodzińska - Szkoła Podstawowa Nr 157 Oddziałami Dwujęzycznymi
       III
        miejsce - Daria Gerałtowska, Amelia Rzewuska - Szkoła Podstawowa Nr 157 Oddziałami Dwujęzycznymi
       III 
       miejsce - Justyna Szutta - Szkoła Podstawowa Nr 317 im. Ewy Szelburg - Zarębiny.
       Zwycięzcom gratulujemy. Jednocześnie prosimy laureatów o zgłaszanie się po 15 maja 2022 roku do sekretariatu Zespołu Szkół Nr 21 w Warszawie przy ulicy Saskiej 78 po odbiór nagród i dyplomów. Termin odbioru dyplomu i nagrody należy wcześniej ustalić telefonicznie z sekretariatem szkoły

     • Rozstrzygnięcie konkursów chemicznych dla uczniów SP
      • Rozstrzygnięcie konkursów chemicznych dla uczniów SP

      • Wszystkie nadesłane prace były wspaniałe i prezentowały ogrom pracy włożonej w finalne dzieło. Rozstrzygnięcie konkursu było bardzo trudne i dlatego dla każdego uczestnika przewidziano nagrody i dyplom za trud i chęci włożone w wykonanie pracy. Konkursy miały na celu propagowanie chemii wśród uczniów szkół podstawowych. Wzięło w nich udział szesnaścioro uczniów. Na stronie szkoły pojawią się zdjęcia prezentujące prace, które napłynęły do szkoły, z zachowaniem zasad RODO.
       Ze względu na to, że jest to konkurs, należało wskazać najlepsze wśród wszystkich zachwycających prac.


       W konkursie NIETYPOWY UKŁAD OKRESOWY wyróżniły się prace:

       * ANNY za opracowanie zasad i wykonanie gry domino - I miejsce

       * NIKODEMA za pracochłonny podświetlany układ okresowy - II miejsce


       W konkursie CHEMICZNE PRZYSMAKI wyróżniły się prace:

       *BARBARY za czekoladowy chemiczny tort - I miejsce

       *ALEKSANDRY za edukacyjny film z piernikowymi symbolami chemicznymi - II miejsce
        

     • Wielkanoc
      • Wielkanoc

      • Dyrekcja Szkoły oraz Nauczyciele i Pracownicy życzą wszystkim z okazji Świąt Wielkanocnych zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt.
        

     • Warsztaty edukacyjne na Wydziale Fizyki UW
      • Warsztaty edukacyjne na Wydziale Fizyki UW

      • Uczniowie klasy 3TKp (technik chłodnictwa i klimatyzacji) 25 marca uczestniczyli w zajęciach praktycznych realizowanych na Wydziale Fizyki UW w ramach projektu FIZYKA-PASJA-SPOŁECZEŃSTWO!

       Podczas zajęć, pod czujnym okiem naukowców, uczniowie podzieleni na małe grupy badali przemiany gazowe oraz wyznaczali ilość ciepła wydzielanego podczas przepływu prądu przez przewodnik. Po wykonaniu ćwiczeń grupy przystąpiły do analizy wyników i podsumowania prac.

       Zajęcia przyniosły wszystkim wiele radości i satysfakcji!

        

       Fotorelacja:

     • Solidarni z Ukrainą
      • Solidarni z Ukrainą

      • Drodzy Nauczyciele, w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, chcemy jako szkolny wolontariat wesprzeć uchodźców zbiórką darów rzeczowych najpilniej potrzebnych na granicy. Są to: ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA, np. konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT). KOSMETYKI I CHEMIA: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń. ŚRODKI OPATRUNKOWE, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków. Bardzo potrzebne są także NOWE koce i śpiwory! Zbieramy też zabawki dla przybywających do Polski dzieci. Zebrane rzeczy przekażemy PCK i najbardziej potrzebującym uchodźcom. Dary można przynosić do pani Ewy Baryły (s.21), pani psycholog Aleksandry Grechowicz, pani Moniki Maruszak-Gozdołek lub do wychowawców klas, którzy przekażą dary ww. osobom.

     • Konkurs o indeks Politechniki Warszawskiej
      • Konkurs o indeks Politechniki Warszawskiej

      • Konkurs Wiedzy o Materiałach – wygraj indeks Politechniki Warszawskiej

        

       Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w 19. edycji Konkursu Wiedzy o Materiałach. Laureaci konkursu mają zagwarantowane miejsce na studiach I-go stopnia na kierunku inżynieria materiałowa jeszcze przed egzaminem maturalnym.

        

       Konkurs jest dwuetapowy. I etap Konkursu polega na samodzielnym opracowaniu referatu na jeden z pięciu podanych tematów. Uczniowie zakwalifikowani do II etapu Konkursu rozwiązują test z zakresu chemii, fizyki i inżynierii materiałowej. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich, przedostatnich i ostatnich klas. Termin składania prac w I etapie mija 21 lutego 2022 roku.

        

       Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.wim.pw.edu.pl/konkurs

       i www.facebook.com/konkurs.wim

        

       Czym jest inżynieria materiałowa?

        

       Wszystko co nas otacza zbudowane jest z materiałów, a nauka o budowie, właściwościach i technologii ich wytwarzania to inżynieria materiałowa. To interdyscyplinarny kierunek studiów, który łączy różne dziedziny przemysłu od elektroniki, poprzez medycynę aż po technologie kosmiczne.

        

       Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zaprojektować i wytworzyć materiał na wyświetlacz telefonu, implant kości czy łopatki silnika odrzutowego, to ten kierunek studiów jest dla Ciebie, a Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej prowadzi najlepsze studia na tym kierunku w Polsce*.

        

        

       *Wg rankingu studiów inżynierskich PERSPEKTYWY

     • Wykłady z zakresu chemii i fizyki dla uczniów i nauczycieli SP
      • Wykłady z zakresu chemii i fizyki dla uczniów i nauczycieli SP

      • W dniach 23, 24 listopada oraz 8 grudnia odbyły się wykłady popularnonaukowe dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych.

       Pierwszy wykład dotyczył zastosowania chemii i fizyki w medycynie – Pani Paulina Gajda oraz Pan Piotr Kaźmierczak opowiadali m.in. o nowoczesnych technikach obrazowania medycznego stosowanych podczas diagnostyki i terapii chorób nowotworowych.

       Podczas drugiego wykładu pt. ”Kamienie szlachetne okiem chemika” p. Dorota Garus opowiadała o występowaniu oraz zastosowaniu diamentów, szmaragdów, rubinów oraz pereł.

       Trzeci wykład pt. „Kryminalna chemia” prowadzony przez Panią Beatę Szczepańczyk dotyczył zastosowania chemii w kryminalistyce.  Omówiono m.in. sposoby badania odcisków palców oraz wykrywania śladów prochu.

       Zapraszamy na kolejne lekcje otwarte zgodnie z harmonogramem zawartym w ofercie edukacyjnej naszej szkoły.

       Opis wykładu

     • W drodze do Paryża
      • W drodze do Paryża

      • Magdalena Szewczuk, uczennica 1LB w naszym liceum ogólnokształcącym, jest od kilku lat reprezentantką Polski w gimnastyce artystycznej. W przyszłym roku będzie występować na pucharach świata w gimnastyce artystycznej między innymi w Estonii, Grecji, Bułgarii, Azerbejdżanie, Portugalii i Izraelu.

       Magda trenuje od 7 roku życia, kiedy jej gimnastyczny talent dostrzegli trenerzy z UKS Pałac Młodzieży Syrena w Warszawie. Szybko zaczęła osiągać sukcesy w tej trudnej konkurencji. Jej kolekcja pucharów i medali z zawodów w Polsce na świecie jest naprawdę imponująca.

       Gimnastyka artystyczna polega na wykonywaniu układów taneczno – gimnastyczno – akrobatycznych ze skakanką, obręczą, piłką, wstążką, parą maczug lub bez przyboru. W konkurencjach indywidualnych zawodnik ćwiczy tylko z jednym przyborem za każdym razem. W konkurencjach zespołowych 5 gimnastyczek wykonuje wspólnie układ maksymalnie z dwoma rodzajami przyborów.

       Magda trenuje od 4 do 8 godzin dziennie, co sprawia, że jej rozkład dnia w dużej mierze podporządkowany jest treningom. Magda na szczęście świetnie godzi naukę ze sportem. Jest dobrą uczennicą, która potrafi uczyć się dosłownie wszędzie: w samolocie, pociągu, metrze, tramwaju. Przychodzi na klasówkę z matematyki i dostaje bardzo dobrą ocenę. Trzeba mieć silną wolę i umiejętności organizacyjne, żeby zmieścić wszystkie obowiązki szkolne i sportowe w ciągu doby.

       Kariera Magdy wchodzi w ważną fazę: za 3 lata odbędą się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, gdzie nasza uczennica będzie najprawdopodobniej reprezentować Polskę i ma dużą szansę wspólnie z koleżankami na osiągnięcie spektakularnego sukcesu. Czego Magdzie serdecznie życzymy.

       Magda prywatnie jest sympatyczną dziewczyną lubianą przez rówieśników z klasy. Jej pasją jest oczywiście sport i jemu się poświęca, ale bardzo lubi chodzić do szkoły, bo – jak mówi – w szkole są fajni ludzie i można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.

     • Konkurs - Jak działa lodówka ...?
      • Konkurs - Jak działa lodówka ...?

      • Chłodnictwo, klimatyzacja oraz wentylacja to bardzo dynamicznie rozwijające się gałęzie obecnego przemysłu. Towarzyszą nam każdego dnia: w domu, pracy, sklepie, samochodzie itd. Serdecznie zapraszamy nauczycieli i uczniów klas ósmych i siódmych Szkół Podstawowych do udziału w Konkursie pt. „JAK DZIAŁA LODÓWKA”? organizowanym przez Zespół Szkół nr 21 w Warszawie.

       Załączniki:

       Regulamin Konkursu

       Pozostałe załączniki do konkursu


     • Wykład na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
      • Wykład na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

      • Uczniowie klas chłodniczych 3 TKg oraz 3 Tkp uczestniczyli w wykładzie pt. „Światło – sygnały świetlne i światłowody” prowadzonym przez dr Michała Karspińskiego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się ze zjawiskami fizycznymi, które umożliwiają transmisję danych, oglądanie filmików na youtubie, zdobyli również podstawowe informacje na temat światła.

       Dużym zainteresowaniem cieszyły się przeprowadzone doświadczenia, za pomocą których w prosty i obrazowy sposób zaprezentowano m.in: prawo odbicia światła, prawo załamania, całkowite wewnętrzne odbicie. Omówiono również budowę i zastosowania światłowodów. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie!
       Zapraszamy na fotorelację:

     • XIII edycja Konkursu Poezji Pokolenia Kolumbów
      • XIII edycja Konkursu Poezji Pokolenia Kolumbów

      • Szanowni Państwo

       Dyrektorzy oraz Nauczyciele Poloniści, Bibliotekarze

       szkół podstawowych i ponadpodstawowych

        

       29 listopada 2021 r. odbyły się przesłuchania konkursowe. Wzięło w nich udział 25 uczniów z warszawskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Jury w składzie:

       • Adam Bauman - przewodniczący, aktor

       • Maria Maj - członek jury

       • Alina Więckowska - członek jury

       nagrodziło i wyróżniło następujących uczniów:

       w kategorii: szkoła podstawowa

       I miejsce - Jan Leśniewski - Szkoła Podstawowa Nr 120 z Oddziałami Integracyjnymi im. Pułków Piechoty „Dzieci Warszawy”

       II miejsce - Filip Lipiński - Szkoła Podstawowa Integracyjna Nr 135 im. M. Kownackiej

       III miejsce - Zofia Hamera - Szkoła Podstawowa Nr 128 im. M. Skłodowskiej-Curie

       Wyróżnienia: Michał Piwowarski - Szkoła Podstawowa Integracyjna Nr 135 im. M. Kownackiej 

        

       W kategorii: szkoła ponadpodstawowa

       I miejsce - Anna Stolarsksa - LXXXVII Liceum Ogólnokształcące im. gen. L. Okulickiego 

       II miejsce - Roksana Korolczuk - CLVII Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie

       III miejsce - Wojciech  Lemiszewski - CLVII Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie Wyróżnienia: Jan Tokarski - Zespół Szkół Nr 40 im. S. Starzyńskiego.

       Gratulujemy laureatom, dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom.

       Informujemy, że nagrody i dyplomy zostaną dostarczone do szkół uczestników.

       Organizatorzy

       --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        

       ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 21

       LXXXVII  LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE  im .gen. Leopolda Okulickiego  „  Niedźwiadka”

       03-914 Warszawa, ul. Saska78

       ogłasza

       XIII edycję KONKURSU  POEZJI  POKOLENIA  KOLUMBÓW „ Pamięci Pokolenia…”

        

       Do udziału w konkursie zapraszamy  uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

       Każdy uczestnik przygotowuje  1 wiersz spośród wybranych utworów autorów: Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Borowski, Lesław Bartelski, Roman Bratny, Tadeusz Gajcy,       

       Wacław Bojarski , Teresa Bogusławska, Tadeusz Różewicz, Zdzisław Stroiński, Wojciech Mencel, Stanisław  Marczak- Oborski, Jan Romocki, Stanisław Swen-Czachorowski, Andrzej Trzebiński, Anna Świrszczyńska.      Mogą być też utwory wyszukane samodzielnie.

       Prezentowane utwory powinny być  związane tematycznie z powstaniem warszawskim.

       Przesłuchania recytacji odbędą się 29 listopada 2021r. od godz.12.00 w budynku szkoły.

       Zgłoszenia na formularzu pobranym ze strony  internetowej szkoły  będą przyjmowane do 25 listopada2021r.

       Regulamin konkursu

       Karta zgłoszenia

       Zgoda na udział

       Należy je nadsyłać pocztą na adres szkoły , faxem 22 617 33 74  lub drogą internetową:

       sekretariat@zs21.edu.pl

       zs21@edu.um.warszawa

                                                                            

       Zapraszamy Państwa uczniów do udziału w konkursie

       Dyrekcja Szkoły

       Organizatorzy – Zespół Nauczycieli Polonistów

     • Praktyczna Lekcja Przedsiębiorczości
      • Praktyczna Lekcja Przedsiębiorczości

      • Uczniowie klas chłodniczych brali udział w Warsztatach inspiracyjnych   w ramach projektu unijnego  -  Praktyczna Lekcja Przedsiębiorczości.

       Projekt ten   to kompleksowy program kształcenia przedsiębiorczości młodych ludzi w Polsce, realizowany przez Startup Academy i Akademię Finansów i Biznesu Vistula we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. 

       Główną tematyką warsztatów było generowanie pomysłów na biznes w oparciu o własne pasje i uświadomienie uczniom, jak mogą kształtować swoją przyszłość i ścieżkę kariery. Ponadto w czasie prelekcji prowadzący wprowadził uczestników w świat startupów i opowiedział o możliwościach, jakie daje im współczesny rynek i technologie. Dzięki temu zainspirował ich do działania i przyjmowania aktywnej postawy wobec życia.

       Podczas szkolenia przedstawione zostały przykłady młodych ludzi, którzy odnieśli sukces w realizacji swoich innowacyjnych pomysłów.

     • Innowacja pedagogiczna - OK ZESZYT
      • Innowacja pedagogiczna - OK ZESZYT

      • OK zeszyt to wyjątkowy zeszyt, będący znakomitym narzędziem oceniania kształtującego. Jest to forma współpracy pomiędzy uczniem i nauczycielem, w której uczeń monitoruje swój proces uczenia się, zaś nauczyciel wykorzystuje ocenianie kształtujące do skutecznego nauczania. Zeszyt wykorzystuje zasady oceniania kształtującego w nauczaniu i uczeniu oraz służy do monitorowania własnego procesu uczenia się, To zeszyt, dzięki któremu uczeń wie, czego i dlaczego będzie się uczył.​​​​​​​
       Dzięki stałym elementom zawartym w zeszycie, takim jak podanie celu lekcji i kryteriów sukcesu (NaCoBeZU = Na Co Będę Zwracać Uwagę) porządkuje wiadomości, treści kształcenia.
       Jest obrazem współpracy ucznia z nauczycielem - nauczyciel wskazuje, co powinno w zeszycie się znaleźć; uczeń decyduje, w jaki sposób zanotuje potrzebne informacje (tworzy również mapy myśli i własnoręczne, spersonalizowane notatki, co decydująco wpływa na samodzielność i poczucie sprawczości).
       Samoocena i refleksja ucznia pozwalają mu samodzielnie zweryfikować swoje umiejętności i zaplanować dalszą naukę. Ocena koleżeńska jest ważnym elementem tutoringu rówieśniczego, skłania do brania odpowiedzialności za swoje działania i wpływa na proces uczenia się.
       Element informacji zwrotnej jest dla ucznia źródłem wiedzy o mocnych stronach wykonanych działań, ale wskazuje również elementy wymagające poprawy i wskazuje sposoby tej poprawy.
       OK zeszyt to dla ucznia narzędzie pomagające w uczeniu się, uczące zapisywania użytecznych refleksji oraz śledzenia własnego procesu uczenia się. W nauczaniu duży nacisk kładzie się na eksponowanie mocnych stron ucznia i regularne wzmocnienia motywacyjne.
       W związku z ocenianiem prac uczniowskich oceną kształtującą (w formie informacji zwrotnej nauczyciela, oceny koleżeńskiej, samooceny i refleksji), uczniowie dużo rzadziej są oceniani sumująco, co wpływa motywująco na proces uczenia się na własnych błędach i nawyk ich korygowania.
       Dla nauczyciela - to pomoc w kontrolowaniu i monitorowaniu pracy uczniów, przydatna w planowaniu nauczania. Dzięki OK zeszytowi również rodzicom łatwiej wspierać naukę dziecka.
       Wspomagająco przy zeszycie OK. stosuje się kostki SUS, metodniki OK, kolorowe światła oraz kolorystyczne wyróżnienia określonych treści.