• Aktualności

          • Nowe konkursy humanistyczne
            • Nowe konkursy humanistyczne

            • Zapraszam wszystkich uczniów interesujących się sztukami plastycznymi, fotografią oraz poezją do udziału w konkursach związanych z poezją Z. Herberta. Proszę o kierowanie zgłoszeń do mnie. Szczegółowe informacje podam osobom zainteresowanym.

              Barbara Górska

                                         

                                  

          • Głosowanie w konkursie literackim.
            • Głosowanie w konkursie literackim.

            • Zespół polonistów zaprasza Was do głosowania w konkursie literackim - Recenzja Książki. Recenzje dostępne są na Sway-u (element usługi Office 365) - bez konieczności logowania. Każda recenzja ma swój kod (dwucyfrowa liczba plus dwie litery), np. 12AB, który potem wybieramy głosując na daną recenzję. Link do głosowania jest na końcu Sway-a, po ostatniej recenzji. Po kliknięciu na link trzeba się zalogować na swoje konto usługi Office 365 (jak do Teams), by móc zagłosować (ankieta w Forms-ach) - samo głosowanie jest już anonimowe - system zlicza tylko głosy. Można głosować tylko raz, na jedną recenzję do 25.02. (czwartek). NIE GŁOSUJĄ AUTORZY RECENZJI. Życzę miłej lektury. Barbara Górska Link do recenzji: https://liblink.pl/MfkXRQPhpQ

          • Oferta rozwoju zainteresowań
            • Oferta rozwoju zainteresowań

            • Wszystkie osoby rozważające w przyszłości możliwość podjęcia studiów zagranicznych lub korzystania z programów wymiany międzynarodowej zapraszam na spotkanie z Erin Cho – amerykańskim doradcą w sprawie wymiany międzykulturowej z Ashburn, Virginia, USA. Nasz gość, korzystając ze swojego własnego doświadczenia, jakim były studia na Uniwersytecie Kansai Gaidai w Japonii i nauczanie języka angielskiego na szkole średniej w Tokio, przybliży Wam różne możliwości wykorzystania stypendiów i programów wymian studenckich dla różnych krajów oraz podpowie z jakich źródeł korzystać szukając informacji na ten temat w sieci. Dowiecie się jak przygotować się do studiów na zagranicznej uczelni, jakie należy spełnić wymagania oraz jakie korzyści niesie taka możliwość. Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w spotkaniu, podczas którego przewidziany jest też czas na zadawanie pytań (w języku angielskim). Wydarzenie odbędzie się 24 lutego (środa) o godz. 17:00 i potrwa 50min.

              Uczniów zainteresowanych rozwojem profesjonalnym w obszarze mediów społecznościowych i marketingu zapraszam na spotkanie z Angel McGee – amerykańską menedżerką i organizatorką wydarzeń kulturalno-sportowych w Kansas City, Missouri, USA. Nasz gość, który jest zawodowym sportowcem zajmuje się wspieraniem programów i inicjatyw wspomagających rozwój miasta Kansas City oraz zbieraniem funduszy na ten cel. Podczas spotkania dowiecie się jak przerodzić swoją aktywność w mediach społecznościowych w profesjonalną karierę, jak wykorzystać swój potencjał do działania, kreatywność i możliwości jakie niosą nowe technologie do zbudowania pasjonującej, pełnej wyzwań kariery w szeroko pojętym marketingu. 30-minutowe spotkanie z ekspertem odbędzie się w najbliższą środę 24 lutego o 19:15.

              Wszystkich Uczniów zainteresowanych tematem niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych zapraszam na wycieczkę do byłej plantacji bawełny Kingsley Plantation w Jacksonville, Floryda. Oprócz bawełny na plantacji uprawiano także trzcinę cukrową i kukurydzę, a produkcją zajmowali się czarnoskórzy niewolnicy. Podczas wycieczki usłyszycie krótką historię niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych i obejrzycie wnętrza i zakamarki plantacji łącznie z kwaterami dla niewolników, które razem z domem właściciela przetrwały wojnę secesyjną. 45-minutowa wycieczka w języku angielskim odbędzie się w najbliższy czwartek 25 lutego o godz. 18:00

              Zainteresowanych proszę o kontakt. Iwona Wójcik

          • Wirtualne wycieczki
            • Wirtualne wycieczki

            • Interesujecie się kulturą Indian - rdzennych mieszkańców Stanów Zjednoczonych i tradycjami wciąż przez nich kultywowanymi? Chcielibyście dowiedzieć się jak zmieniało się życie plemion na przestrzeni lat; od czasów ich zamieszkiwania terenów między Górami Skalistymi a Rzeką Mississippi do ich przymusowego umieszczenia w specjalnych rezerwatach?
              Zapraszam Was na wirtualną wycieczkę do Muzeum Buffalo Bill Center of the West w Cody, Wyoming, podczas której poznacie tradycje i zwyczaje Indian zamieszkujących niegdyś tereny Wielkich Równin, ich język, znaczenie hierarchii w strukturach plemiennych, zobaczycie rękodzieło i inne wyroby tradycyjnie wytwarzane jako forma ekspresji artystycznej. Podczas 45-minutowej wycieczki będziecie mieli możliwość zadawania pytań i konfrontacji swoich umiejętności językowych w rozmowie z przewodnikiem.
              Wycieczka odbędzie się 4 lutego (czwartek) o godz. 17:00 czasu polskiego na platformie MsTeams.

              Wszystkich wielbicieli zwierząt, przyszłych weterynarzy, aktywistów oraz osoby, dla których los zwierząt nie jest obojętny zapraszam na wirtualną wycieczkę do Elephant Sanctuary w Tennessee, USA . Jest to schronisko dla słoni wykorzystywanych przez wiele lat w celach turystycznych oraz przetrzymywanych w skandalicznych warunkach w zoo i cyrkach na całym świecie. Podczas wycieczki wolontariusze przybliżą Wam skalę problemu dotyczącego nielegalnego kłusownictwa żyjących na wolności słoni, przetrzymywania ich w niewoli, poznacie historię niektórych mieszkańców schroniska oraz dowiecie się w jaki sposób te najbardziej inteligentne zwierzęta na świecie wracają do zdrowia. Wycieczka w języku angielskim odbędzie się 16 lutego o godz. 16:00 czasu polskiego i potrwa 45min.

          • Kolejne sukcesy naszych uczniów
            • Kolejne sukcesy naszych uczniów

            • Uczennica kl. II LA - Anna Stolarska zdobyła II nagrodę w konkursie recytatorskim BLIŻEJ NORWIDA, zaś Aleksander Bauman, również uczeń kl. II LA, zdobył III nagrodę.

              Uczeń klasy II LA Aleksander Bauman - zajął II miejsce w konkursie organizowanym w ramach wirtualnego BIENNALE SZTUKI POLONIJNEJ w Szwecji. Warunkiem udziału w konkursie było napisanie tekstu literackiego związanego z problemami współczesnego świata. Aleksander Bauman napisał pracę dotyczącą pandemii koronawirusa, a jej temat brzmiał: Koronawirus zmienił w moim życiu. i nadał jej tytuł: 11 Przykazanie. Praca zostanie opublikowana w kwartalniku Polonia Nova i na portalu relacje.se. ​​​​​​

          • Informacja
            • Informacja

            • Od dnia 18 stycznia w związku z remontem chodnika przy ulicy Saskiej zaleca się dojście do szkoły od ulicy Walecznych.

          • Szkolny konkurs piosenki obcojęzycznej
            • Szkolny konkurs piosenki obcojęzycznej

            • Zwycięzcy szkolnego konkursu piosenki obcojęzycznej:

              I miejsce - Anna Gawryszewska (2Fag)

              II miejsce - Aleksandra Zalewska (2Fap)

              III miejsce - Monika Zawistowska (2Tbp)

               

              Link do utworu (youtube): Zwycięski utwór

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

          • Ogłoszenie Dyrektora
            • Ogłoszenie Dyrektora

            • Plan lekcji obowiązujący od 30.11.2020 roku zostanie zamieszczony w Librusie 28.11.2020.

              Lekcje w dniach od 30.11.2020 do 11.12.2020 będą odbywały się wg planu i zasad jakie obowiązywały w tygodniu 26.10.2020 - 30.10.2020.

              Zajęcia zawodowe praktyczne odbywają się stacjonarnie. Szczegóły w dzienniku elektronicznym.

          • Ogłoszenie Dyrektora w sprawie zajęć od 26 października
            • Ogłoszenie Dyrektora w sprawie zajęć od 26 października

            • Zgodnie z rozporządzeniem MEN

              Szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe również w całości przechodzą na zdalne nauczanie. W przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego organizowane w formie zajęć praktycznych prowadzi się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wyłącznie w zakresie, w jakim z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem tych metod i technik. Praktyki zawodowe zaplanowane do realizacji w okresie całkowitego ograniczenia realizowane są zdalnie – w formie projektu edukacyjnego lub wirtualnego przedsiębiorstwa, mogą być także zaliczone na podstawie dotychczasowego doświadczenia zawodowego, bądź zrealizowanego wcześniej wolontariatu lub stażu zawodowego.

              W związku z tym Dyrektor Zespołu Szkół nr 21 zawiesza zajęcia zawodowe praktyczne na terenie szkoły. Wszystkie zajęcia szkolne od 26.10.2020 odbywają się zdalnie.

              Aktualne informacje dla uczniów, rodziców i nauczycieli będą zamieszczane w dzienniku Librus.

          • Informacja Dyrektora, rozp. MEN, list Prezydenta Warszawy
            • Informacja Dyrektora, rozp. MEN, list Prezydenta Warszawy

            • Szanowni Państwo

              Zgodnie z decyzją władz państwowych od dnia 19.10.2020 roku szkoły ponadpodstawowe w strefie czerwonej przechodzą w tryb nauczania zdalny (z wyjątkiem zajęć praktycznych)

              W zespole Szkół nr 21 zajęcia będą odbywały się w sposób następujący:

              1. W LXXXVII liceum Ogólnokształcącym zajęcia zdalne.
              2. W Technikum 27 zajęcia ogólnokształcące odbywają się zdalnie, zajęcia praktyczne w sposób stacjonarny.
              3. Zajęcia praktyczne w zawodzie Technik Chłodnictwa i klimatyzacji odbywają się stacjonarnie w CKZ nr 1 na ulicy Mińskiej wg dotychczasowego planu.

              W dniu 19.10.2020 zajęcia będą się odbywały zgodnie z planem dotychczasowym. Zajęcia praktyczne w szkole i CKZ. Jeżeli zajęcia ogólnokształcące odbywają się przed lub po zajęciach praktycznych. Zajęcia ogólnokształcące w tym dniu odbędą się na zasadzie przekazania wytycznych do samokształcenia.

              Od dnia 20.10.2020 zajęcia będą odbywały się według nowego planu. W dniach, w których przewidziane będą zajęcia praktyczne tylko w wyjątkowych przypadka po zajęciach praktycznych oraz po odpowiednio długiej przerwie odbędą się zajęcia online. Nie będzie to dotyczyło zajęć z przedmiotów maturalnych. Zasady pracy szkoły w okresie pandemii zostały opisane w

              ZASADY ORGANIZACJI I REALIZACJI ZADAŃ ZESPOŁU SZKÓŁ NR 21 W WARSZAWIE W SYSTEMIE HYBRYDOWYM LUB ZDALNYM W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19 (Z WYKORZYSTANIEM METOD I TECHNIK KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ)

              Kolejne informacje na temat organizacji pracy szkoły, zawierające szczegóły zasad organizacji pracy szkoły w związku z pandemią będą zamieszczone w dzienniku elektronicznym.

              Z poważaniem

              Dyrektor szkoły.

               

              Rozporządzenie MEN

              List Prezydenta Warszawy do Rodziców

          • Zajęcia z wysokosprawnej chromatografii cieczowej
            • Zajęcia z wysokosprawnej chromatografii cieczowej

            • Z inicjatywy p. Dyrektora Marka Kupieckiego, p. kierownik Małgorzaty Polkowskiej oraz nauczycieli chemii i przedmiotów zawodowych chemicznych p. Dariusza Kosikowskiego, p. Pauliny Gajdy oraz p. Piotr Kaźmierczaka, został opracowany i jest wdrażany program innowacji pedagogicznej, dzięki któremu placówka wyposażona została w chromatograf HPLC.

               

              W sobotę i w niedzielę uczniowie naszego technikum uczestniczyli w zajęciach z chromatografii.

              Pod okiem nauczycieli naszej szkoły p. Pauliny Gajdy, p. Dariusza Kosikowskiego oraz p. Piotra Kaźmierczaka zapoznali się z techniką wysokosprawnej chromatografii cieczowej HPLC.

              Na pierwszych zajęciach uczniowie zapoznali się z budową, zasadą działania oraz przygotowaniem urządzenia do pracy, opracowali procedurę oznaczania kwasu acetylosalicylowego oraz kofeiny. Przygotowali fazę ruchomą : woda + acentonitryl z dodatkiem TFA (kwas trifluorooctowy). Kolejnym etapem było przygotowanie fazy stacjonarnej – kolumny chromatograficznej C8 do pracy.

              Na kolejnych zajęciach uczniowie będą wyznaczali krzywą wzorcową i na jej podstawie określali zawartość kwasu acetylosalicylowego w farmaceutykach oraz zawartość kofeiny w produktach spożywczych. Równolegle będą wyznaczać zależność gęstości w funkcji temperatury oraz stężenia za pomocą gęstościomierza oscylacyjnego.

          • Dzień Edukacji Narodowej
            • Dzień Edukacji Narodowej

            • 14.10.2020 r. - dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Ślubowanie klas I z powodu wzrastającej liczby  infekcji wirusem SARS-CoV-2 odbędzie się w innym terminie.

          • Projekt: "Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego"
            • Projekt: "Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego"

            • Samorząd Województwa Mazowieckiego realizuje projekt donansowany Funduszy Europejskich „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”. W projekcie uczestniczą uczniowie Technikum nr 27 w  Zespole Szkół nr 21 w Warszawie.

              Dofinansowanie projektu z UE: 95 999 661,12 PLN

              Innowacja pedagogiczna

               „Wykonywanie badań fizykochemicznych oraz analiza statystyczna otrzymanych wyników, w oparciu o metody chemometryczne”

              W ramach projektu ,,Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” w Technikum nr 27 jest realizowana innowacja pedagogiczna Wykonywanie badań fizykochemicznych oraz analiza statystyczna otrzymanych wyników, w oparciu o metody chemometryczne”. Polega na nabyciu przez uczniów umiejętności posługiwania się nowoczesną aparaturą pomiarową, gromadzenia, przedstawiania, opracowania i prezentacji otrzymanych wyników z zastosowaniem chemometrii. Trzech nauczycieli realizujących kształcenie w zawodzie technik analityk dokona modyfikacji przyjętego programu nauczania

              o treści przyjęte w ramach innowacji. Wsparciem objętych będzie 40 uczniów kształcących się w zawodzie technik analityk.

              Cele innowacji pedagogicznej:

              • nabycie umiejętności posługiwania się aparaturą pomiarową,
              • poszerzenie wiedzy i umiejętności nauczycieli przedmiotów zawodowych kształcących w zawodzie technik analityk w zakresie wąsko wyspecjalizowanych zagadnień zawodowych,
              • zwiększenie atrakcyjności kształcenia na rynku pracy poprzez wdrażanie nowych metod i form pracy dydaktycznej w zawodzie technik analityk,
              • poszerzenie wiedzy i umiejętności przyszłych absolwentów zwiększających szansę na szybkie zatrudnienie w zawodzie,
              • opracowanie procedur pomiarowych do poszczególnych metod analitycznych,
              • wykorzystanie sprzętu do przygotowania próbek oraz analizy wyników pomiarów.

              Efektem innowacji pedagogicznej dla szkoły będzie podniesienie jakości kształcenia oraz atrakcyjności absolwentów na rynku pracy. Korzyści realizacji innowacji dla uczniów to przede wszystkim nabycie umiejętności posługiwania się niezbędnym sprzętem wykorzystywanym w laboratorium chemicznym, stosowania technologii informacyjnych w chemii (opracowanie statystyczne wyników badań), prawidłowa/trafna interpretacji wyników, formułowania wniosków. Ponadto innowacja umożliwi doskonalenie umiejętności pracy w grupie, prezentacji wyników, umiejętności planowania i realizowania zamierzonych celów.

              Metody i techniki dydaktyczne/metodyczne realizowanie w ramach innowacji pedagogicznej.

              Innowacja pedagogiczna realizowana będzie z uwzględnieniem metod podających tj. wykład, dyskusja, pokaz oraz metod praktycznych tj. pokaz, ćwiczenia przedmiotowe, ćwiczenia laboratoryjne, metoda projektów, metoda przewodniego tekstu, pokaz instruktarzowy, obserwacje, praca, indywidualna, w parach/grupach. Ponadto szczególnie eksponowane będą metody programowania (z użyciem komputera oraz programów do statystycznej analizy danych).

    • Kontakty

      • Zespół Szkół nr 21 w Warszawie
      • (+22) 617-33-74
      • 03-914 Warszawa, ul. Saska 78
        Poland
      • https://tlumacz.migam.org/warszawa-zespol-szkol-nr-21-saska-78
  • Galeria zdjęć

      brak danych