• Aktualności

     • Zdrowie psychiczne dzieci w pandemii
      • Zdrowie psychiczne dzieci w pandemii      • OFERTA PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ NR 4 DLA RODZICÓW I UCZNIÓW w zakresie wsparcia procesu powrotu młodzieży do nauki stacjonarnej

       Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 4
       Ul. Mińska 1/5 Warszawa
       Tel. 22 810 20 29

               OFERTA PORADNI


       Pełna oferta Poradni (w tym zajęcia, grupy, warsztaty) dostępna jest na stronie:
       www.ppp4.edu.pl

     • MAZOWIECKI URZĄD WOJEWÓDZKI W WARSZAWIE
      • MAZOWIECKI URZĄD WOJEWÓDZKI W WARSZAWIE

      • KOMUNIKAT PRASOWY, 14 maja 2021 r.

       ___________________________________________________________________________

        

       Kolejne przypadki wścieklizny u lisów wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego

       13 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 18. przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadek ten stwierdzono powiecie otwockim - w miejscowości Zabieżki/Augustówka, gm. Kołbiel. W dniach 14 – 21 maja planowane jest przeprowadzenie szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących w strefie ochronnej.

       Na terenie Mazowsza pojawia się coraz więcej przypadków wścieklizny u lisów. Przypominam, że to bardzo groźna i prawie zawsze śmiertelna choroba. Dlatego apeluję o szczególną ostrożność, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Proszę również pamiętać o bezpieczeństwie naszych zwierząt; szczepienie psów jest obowiązkowe, ale zaleca się szczepić również koty - powiedział Wojewoda Mazowiecki.

       Przypadki wystąpienia wścieklizny w województwie mazowieckim

       Pierwszy przypadek wścieklizny został potwierdzony u lisa 15 stycznia br. w miejscowości Izabela (gm. Wiązowna, pow. otwocki). 29 stycznia br. został potwierdzony drugi przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Kołbiel (gm. Kołbiel, pow. otwocki). 12 lutego br. potwierdzono trzeci przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Zakręt (gm. Wiązowna, pow. otwocki). 19 marca br. potwierdzono czwarty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Dębe Wielkie (gmina Dębe Wielkie, pow. miński). 26 marca br. wykryto piąty i szósty przypadek wścieklizny u lisa – w miejscowości Malcanów (gm. Wiązowna, pow. otwocki) oraz u lisa w miejscowości Zabieżki (gm. Celestynów, pow. otwocki). 13 kwietnia br. wykryto siódmy, ósmy, dziewiąty i dziesiąty przypadek wścieklizny u lisa w powiecie otwockim,  w miejscowościach: Ponurzyca, Sufczyn, Malcanów i Lasek. 13 kwietnia br. wykryto również jedenasty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Wola Władysławowska (gm. Garwolin, powiat garwoliński).

       23 kwietnia br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informował o wykryciu dwunastego, trzynastego i czternastego przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: garwolińskiego – w miejscowości Wola Starogrodzka, gm. Parysów oraz otwockiego – w miejscowości Rudnik, gm. Osieck i w miejscowości Gadka, gm. Kołbiel.

       4 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu piętnastego, szesnastego i siedemnastego przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: otwockiego – w miejscowości Mlądz, gm. Otwock (15. przypadek) i garwolińskiego – w miejscowości Wola Rębkowska, gm. Garwolin (16. i 17. przypadek).

       Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego

       27 kwietnia 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy. Szczegóły: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rozporzadzenie-wojewody-mazowieckiego-w-sprawie-zwalczania-wscieklizny-zwierzat-na-terenie-powiatu-otwockiego-minskiego-garwolinskiego-i-miasta-stolecznego-warszawy

       Akcja szczepienia lisów (14 - 21 maja)

       W związku z występowaniem wścieklizny na Mazowszu ponownie zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów. Należy pamiętać, że lis podejmuje tylko taką szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Szczepienie lisów odbędzie się: w następujących powiatach: powiat białobrzeski, powiat garwoliński, powiat grójecki, powiat kozienicki, powiat miński, powiat nowodworski, powiat legionowski, powiat otwocki, powiat piaseczyński, powiat pruszkowski, powiat grodziski, powiat pułtuski, m. st. Warszawa, powiat wołomiński, powiat warszawski zachodni, powiat wyszkowski.

       Akcja Zaszczep pupila, to tylko chwila

       Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie już na początku grudnia 2020 r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

       Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

       Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wiw.mazowsze.pl/index.php/component/content/article/7-glowna/80-zaszczep-pupila-to-tylko-chwila

       Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

        

     • Dowiedz się więcej o zawodach - materiały MEN
      • Dowiedz się więcej o zawodach - materiały MEN

      • Na stronach MEN możecie zapoznać się z pełną, bardzo dobrze opracowaną informacją o wszystkich zawodach, których nauka jest Wam oferowana w roku szkolnym 2021/2022. W szczególności poniżej linki do tych materiałów, które dotyczą zawodów oferowanych w naszej szkole. Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami.

        

        

          

             aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

          aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

          

             aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

          aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

          aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

          aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

          aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

          aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

        

     • Konkurs Fantazji Fryzjerskiej „Eko moda na głowie”
      • Konkurs Fantazji Fryzjerskiej „Eko moda na głowie”

      • 23 marca 2021r. odbył się XIII Ogólnopolski Konkurs Fryzjerski zorganizowany przez Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie. Forma konkursu była nietypowa – zdalna. Uczestnicy przesyłali nagrania (film i zdjęcia) wykreowanych przez siebie stylizacji – fryzura, makijaż i strój. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy 2Fap – Karolina Stelmaszczyk (zdjęcie po lewej) oraz Aleksandra Uchman (zdjęcie po prawej). Dziękujemy za zaangażowanie i życzymy dalszej owocnej pracy.

     • Podsumowanie konkursów - literackiego i plastycznego
      • Podsumowanie konkursów - literackiego i plastycznego

      • W naszej szkole w II semestrze r. szk. 2020/2021 zostały zorganizowane dwa konkursy: literacki i plastyczny.

       Warunkiem udziału w konkursie literackim było napisanie recenzji ulubionej książki. Konkurs miał na celu popularyzację czytelnictwa wśród młodzieży. Wyboru najciekawszych recenzji dokonali uczniowie w drodze głosowania.

        I miejsce zdobyła praca Zuzanny Jędrachowicz z kl. II La.

        Pracę publikujemy poniżej.

       Czołgi - 100 lat historii”.

       Książka, którą chcę zrecenzować nosi tytuł “Czołgi - 100 lat historii”. Zdecydowałam się na przeczytanie właśnie tej książki, gdyż od dłuższego czasu interesuję się pojazdami pancernymi i ich historią, a szczególnie tymi z okresu II wojny światowej. Książka ta przybliża historię pierwszych czołgów, od pokracznych brytyjskich Mark I przez groźne niemieckie Pantery aż po dzisiejsze niezawodne amerykańskie Abramsy.

       Autorem książki jest polski pisarz Ryszard Marian Ogórkiewicz (ur. 2 maja 1926 w Bydgoszczy, zm. 24 listopada 2019 w Londynie) Studiował na Uniwersytecie Londyńskim. W latach 1972–2006 był związany zawodowo z Radą Naukową ds. Obronności w brytyjskim Ministerstwie Obrony, od 1979 wykładowcą w zakresie pojazdów pancernych w Royal Military College of Science, gdzie w 1988 został profesorem nadzwyczajnym. W tym samym roku powierzono mu funkcję konsultanta czasopisma „Jane’s International Defence Review”, od 1993 był również kuratorem Muzeum Broni Pancernej w Bovington.

       Książka opisuję historię wynalazku czołgu aż od roku 1485, kiedy to Leonardo da Vinci przedstawił projekt pojazdu w postaci "żółwia", który dookoła otoczony był armatami. Następnie opisany jest rozwój pojazdów pancernych od zamysłu użycia gąsienic zamiast kół aż do pierwszego brytyjskiego czołgu Mark I użytego bojowo 15.09.1916 nad Sommą (wydarzenie to przeszło do historii jako pierwsza bitwa z użyciem czołgów) oraz rozwój czołgów Mark i pierwszego czołgu niemieckiego A7V. W następnych rozdziałach opisane jest, jak rozwijał się ten dział armii na świecie w dwudziestoleciu międzywojennym oraz w okresie II wojny światowej, opowiada o próbach i niepowodzeniach Brytyjczyków, przemyśle pancernym w III Rzeszy, Francji, ZSRR, i wielu innych krajach w tym Polsce. Dalej książka pokazuje rozwój, osiągnięcia bojowe i rywalizację czołgów podczas walki w okresie II wojny światowej, na przykład bitwę III RZESZA-ZSRR na Łuku Kurskim w Rosji Radzieckiej, gdzie czołgi obu stron zamiast walczyć na odległość dosłownie się taranowały nawzajem. Po II wojnie, gdy nastała zimna wojna i pojazdy pancerne zostały odstawione nieco na bok na rzecz broni atomowej, jednak nie zaprzestano ich rozwoju. Kraje które nie brały udziału w wojnach jak Szwecja również zaczęły produkcję własnych czołgów jak Stridsfordon 90 lub zabawnie wyglądający Stridsvagn 103, jednak najbardziej w tamtych czasach pojazdy pancerne rozwijały się w ZSRR od T-55, T-72 aż po dzisiejsze T-90, które stały się rozpoznawalne przez dwa czerwone światła po boku lufy przypominające oczy.

       Wybrałam właśnie tą książkę do recenzji, ponieważ jestem zainteresowana bronią pancerną a z niej można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, których nie ma w Wikipedii, informacje są bardzo dokładne a sama książka jest napisana w taki sposób, że byłaby w stanie zainteresować nawet osobę, która wcale nie jest zafascynowana czołgami.

        

        

       II miejsce zdobyła praca Daniela Labuta z kl. II Lb.

        Pracę publikujemy poniżej.

       To (nie) koniec świata

       Tej jesieni miałem okazję przeczytać książkę “To (nie) koniec świata” autorstwa Marka Hucza i Jana Jurkowskiego. Zbiór scenariuszy i skeczy ukazał się w październiku 2019 roku nakładem wydawnictwa Altenberg. Tytuł ten jest bezpośrednią kontynuacją działalności obu autorów na platformie You Tube, gdzie stworzyli konto o nazwie G.F. Darwin.

       To (nie) koniec świata” łączy w sobie tematykę historyczną i obyczajową, ale w połączeniu z licznymi elementami fantasy. Hucz i Jurkowski, podobnie jak na prowadzonym koncie You Tube, zawarli w książce swoją autorską interpretację dziejów świata - od ich zarania po współczesność. Na jej kartach spotkamy postaci biblijne z Bogiem i Szatanem na czele. Pojawia się też Juliusz Słowacki czy wreszcie Agent 700, będący nawiązaniem do popkulturowego fenomenu, jakim stała się postać Jamesa Bonda. Tym razem jednak scenariusze skeczy ubrano w formę opowiadań. Zachowano ich niepowtarzalny charakter. Odbiorca czuje się jakby oglądał jeden z filmów G.F. Darwin, ponieważ książka, w równym stopniu co nagrania, angażuje czytelnika fabułą oraz językiem poszczególnych opowieści. Odtworzony został również charakter poszczególnych, bardzo wyrazistych postaci.

       Myślę, że mocną stroną książki jest zindywidualizowane, czasami stylizowane słownictwo, jakim posługują się poszczególni bohaterowie. Nie tylko czyni ich ono bardziej wiarygodnymi, ale przede wszystkim wzmacnia komiczny efekt opowiadań. Kompozycja może sprawiać wrażenie nieco awangardowej. Istnieją aż trzy sposoby czytania: tradycyjny, zgodny z numeracją stroną; według specjalnego indeksu lub też zupełnie dowolny. Już sam ten zamysł spójny jest z chaotycznym i absurdalnym charakterem uniwersum znanym z filmów Darwina.

       Wrażenie wywołuje wizualna strona książki. Umieszczono w niej kilkadziesiąt barwnych i dopracowanych grafik. Podobnie opracowane zostały numery stron. Każdy z graficznych zabiegów jest jednocześnie rodzajem żartu. Jak choćby powracające regularnie w książce zabawne wtrącenia Ludwika Montgomery'ego.

       Według mnie największą wartością jest styl i przesłanie opowiedzianych historii. Są one ciekawą alternatywą dla płytkich, pozbawionych często jakiegokolwiek zamysłu, a bardzo popularnych treści internetowych. Każde z opowiadań zmusza odbiorcę do odszukania ich oryginalnego historycznego czy literackiego kontekstu. Motywuje do samodzielnego zdobywania wiedzy. W moim przypadku było tak z biblijną postacią Hioba, którego poznałem dzięki tej książce, zanim dowiedziałem się o nim w szkole. Sądzę, że “To (nie) koniec świata” jest udanym pastiszem biografistyki i tradycyjnego sposobu nauczania o ważnych postaciach czy wydarzeniach. Twórcom książki udaje się je odbrązowić. Ukazać, że każdy uznany artysta, niezależnie od epoki, w jakiej tworzył, miał też wady i prowadził zwykłe życie. Nawet, jeśli był to sam Pan Bóg - w świecie Darwina nazywanego Rafałem; w odróżnieniu od Szatana, czyli Sławka.

       Zbiór “To (nie) koniec świata” bardzo mi się podobał. Od kilku lat jestem fanem twórczości Marka Hucza i Jana Jurkowskiego. Śledzę także teatralną karierę tych dwóch krakowskich aktorów. Nie mogłem doczekać się spotkania z tak lubianymi przeze mnie postaciami. Nie wyczekiwałem równie mocno lektury żadnej innej książki, a choć miałem wobec tego tytułu bardzo duże oczekiwania, to nie zawiodłem się. Bardzo polecam ją zarówno wszystkim wielbicielom G.F. Darwin, jak i tym, którzy dopiero pragną rozpocząć swoją przygodę z tym uniwersum.

        

        

       III miejsce zdobyły prace:

       Iwony Pawłowskiej z kl. III Tb

        Kingi Ćmielewskiej z kl. II La

       Dominiki Balcer z kl. II La.

       Wyróżnienie otrzymała praca Rafała Guzika z kl. II Tkp

       Gratulujemy laureatom!!!

        

        

       Konkurs plastyczny wymagał przygotowania pracy plastycznej ilustrującej wybraną scenę z lektur szkolnych. Można było posłużyć się dowolną techniką plastyczną. Celem konkursu była popularyzacja lektur szkolnych.

       Komisja konkursowa wyłoniła trzy najlepsze prace.

       I miejsce zdobyła Pauli Spólnej z kl. III Fa.

        Uczennica zinterpretowała scenę z powieści B. Prusa pt. „Lalka”. Posłużyła się techniką linorytu.

       Pracę zamieszczamy poniżej.

       II miejsce zdobyła praca Karoliny Doleckiej z kl. II Fa.

       Uczennica przygotowała instalację na podstawie powieści G. Orwella pt. „Folwark zwierzęcy”.

       Pracę publikujemy poniżej.


       III miejsce zdobyła praca Mai Foch- Ruszkowskiej z kl. II Lb

       Uczennica zinterpretowała scenę z dramatu J. Słowackiego pt. „Kordian”.

       Pracę namalowała farbami akrylowymi.

       Pracę publikujemy poniżej.

       Gratulujemy nagrodzonym!!!

       Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursach i tym, którzy zagłosowali w konkursie literackim.

     • Ogłoszenie Dyrektora
      • Ogłoszenie Dyrektora

      • Zgodnie z  ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI I NAUKI 1) z dnia 26 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zajęcia dydaktyczne w Zespole Szkół nr 21 do 14.03.2021 roku odbywają się na dotychczasowych zasadach.

       1. Zajęcia ogólnokształcące , zajęcia zawodowe teoretyczne - zdalnie

       2. Zajęcia zawodowe praktyczne - stacjonarnie

       Dyrektor Szkoły

     • Nowe konkursy humanistyczne
      • Nowe konkursy humanistyczne

      • Zapraszam wszystkich uczniów interesujących się sztukami plastycznymi, fotografią oraz poezją do udziału w konkursach związanych z poezją Z. Herberta. Proszę o kierowanie zgłoszeń do mnie. Szczegółowe informacje podam osobom zainteresowanym.

       Barbara Górska

                                  

                           

     • Głosowanie w konkursie literackim.
      • Głosowanie w konkursie literackim.

      • Zespół polonistów zaprasza Was do głosowania w konkursie literackim - Recenzja Książki. Recenzje dostępne są na Sway-u (element usługi Office 365) - bez konieczności logowania. Każda recenzja ma swój kod (dwucyfrowa liczba plus dwie litery), np. 12AB, który potem wybieramy głosując na daną recenzję. Link do głosowania jest na końcu Sway-a, po ostatniej recenzji. Po kliknięciu na link trzeba się zalogować na swoje konto usługi Office 365 (jak do Teams), by móc zagłosować (ankieta w Forms-ach) - samo głosowanie jest już anonimowe - system zlicza tylko głosy. Można głosować tylko raz, na jedną recenzję do 25.02. (czwartek). NIE GŁOSUJĄ AUTORZY RECENZJI. Życzę miłej lektury. Barbara Górska Link do recenzji: https://liblink.pl/MfkXRQPhpQ

     • Oferta rozwoju zainteresowań
      • Oferta rozwoju zainteresowań

      • Wszystkie osoby rozważające w przyszłości możliwość podjęcia studiów zagranicznych lub korzystania z programów wymiany międzynarodowej zapraszam na spotkanie z Erin Cho – amerykańskim doradcą w sprawie wymiany międzykulturowej z Ashburn, Virginia, USA. Nasz gość, korzystając ze swojego własnego doświadczenia, jakim były studia na Uniwersytecie Kansai Gaidai w Japonii i nauczanie języka angielskiego na szkole średniej w Tokio, przybliży Wam różne możliwości wykorzystania stypendiów i programów wymian studenckich dla różnych krajów oraz podpowie z jakich źródeł korzystać szukając informacji na ten temat w sieci. Dowiecie się jak przygotować się do studiów na zagranicznej uczelni, jakie należy spełnić wymagania oraz jakie korzyści niesie taka możliwość. Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w spotkaniu, podczas którego przewidziany jest też czas na zadawanie pytań (w języku angielskim). Wydarzenie odbędzie się 24 lutego (środa) o godz. 17:00 i potrwa 50min.

       Uczniów zainteresowanych rozwojem profesjonalnym w obszarze mediów społecznościowych i marketingu zapraszam na spotkanie z Angel McGee – amerykańską menedżerką i organizatorką wydarzeń kulturalno-sportowych w Kansas City, Missouri, USA. Nasz gość, który jest zawodowym sportowcem zajmuje się wspieraniem programów i inicjatyw wspomagających rozwój miasta Kansas City oraz zbieraniem funduszy na ten cel. Podczas spotkania dowiecie się jak przerodzić swoją aktywność w mediach społecznościowych w profesjonalną karierę, jak wykorzystać swój potencjał do działania, kreatywność i możliwości jakie niosą nowe technologie do zbudowania pasjonującej, pełnej wyzwań kariery w szeroko pojętym marketingu. 30-minutowe spotkanie z ekspertem odbędzie się w najbliższą środę 24 lutego o 19:15.

       Wszystkich Uczniów zainteresowanych tematem niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych zapraszam na wycieczkę do byłej plantacji bawełny Kingsley Plantation w Jacksonville, Floryda. Oprócz bawełny na plantacji uprawiano także trzcinę cukrową i kukurydzę, a produkcją zajmowali się czarnoskórzy niewolnicy. Podczas wycieczki usłyszycie krótką historię niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych i obejrzycie wnętrza i zakamarki plantacji łącznie z kwaterami dla niewolników, które razem z domem właściciela przetrwały wojnę secesyjną. 45-minutowa wycieczka w języku angielskim odbędzie się w najbliższy czwartek 25 lutego o godz. 18:00

       Zainteresowanych proszę o kontakt. Iwona Wójcik

     • Wirtualne wycieczki
      • Wirtualne wycieczki

      • Interesujecie się kulturą Indian - rdzennych mieszkańców Stanów Zjednoczonych i tradycjami wciąż przez nich kultywowanymi? Chcielibyście dowiedzieć się jak zmieniało się życie plemion na przestrzeni lat; od czasów ich zamieszkiwania terenów między Górami Skalistymi a Rzeką Mississippi do ich przymusowego umieszczenia w specjalnych rezerwatach?
       Zapraszam Was na wirtualną wycieczkę do Muzeum Buffalo Bill Center of the West w Cody, Wyoming, podczas której poznacie tradycje i zwyczaje Indian zamieszkujących niegdyś tereny Wielkich Równin, ich język, znaczenie hierarchii w strukturach plemiennych, zobaczycie rękodzieło i inne wyroby tradycyjnie wytwarzane jako forma ekspresji artystycznej. Podczas 45-minutowej wycieczki będziecie mieli możliwość zadawania pytań i konfrontacji swoich umiejętności językowych w rozmowie z przewodnikiem.
       Wycieczka odbędzie się 4 lutego (czwartek) o godz. 17:00 czasu polskiego na platformie MsTeams.

       Wszystkich wielbicieli zwierząt, przyszłych weterynarzy, aktywistów oraz osoby, dla których los zwierząt nie jest obojętny zapraszam na wirtualną wycieczkę do Elephant Sanctuary w Tennessee, USA . Jest to schronisko dla słoni wykorzystywanych przez wiele lat w celach turystycznych oraz przetrzymywanych w skandalicznych warunkach w zoo i cyrkach na całym świecie. Podczas wycieczki wolontariusze przybliżą Wam skalę problemu dotyczącego nielegalnego kłusownictwa żyjących na wolności słoni, przetrzymywania ich w niewoli, poznacie historię niektórych mieszkańców schroniska oraz dowiecie się w jaki sposób te najbardziej inteligentne zwierzęta na świecie wracają do zdrowia. Wycieczka w języku angielskim odbędzie się 16 lutego o godz. 16:00 czasu polskiego i potrwa 45min.

     • Kolejne sukcesy naszych uczniów
      • Kolejne sukcesy naszych uczniów

      • Uczennica kl. II LA - Anna Stolarska zdobyła II nagrodę w konkursie recytatorskim BLIŻEJ NORWIDA, zaś Aleksander Bauman, również uczeń kl. II LA, zdobył III nagrodę.

       Uczeń klasy II LA Aleksander Bauman - zajął II miejsce w konkursie organizowanym w ramach wirtualnego BIENNALE SZTUKI POLONIJNEJ w Szwecji. Warunkiem udziału w konkursie było napisanie tekstu literackiego związanego z problemami współczesnego świata. Aleksander Bauman napisał pracę dotyczącą pandemii koronawirusa, a jej temat brzmiał: Koronawirus zmienił w moim życiu. i nadał jej tytuł: 11 Przykazanie. Praca zostanie opublikowana w kwartalniku Polonia Nova i na portalu relacje.se. ​​​​​​

     • Informacja
      • Informacja

      • Od dnia 18 stycznia w związku z remontem chodnika przy ulicy Saskiej zaleca się dojście do szkoły od ulicy Walecznych.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 21 w Warszawie
   • (+22) 617-33-74
   • 03-914 Warszawa, ul. Saska 78 Poland
   • https://tlumacz.migam.org/warszawa-zespol-szkol-nr-21-saska-78
 • Galeria zdjęć

   brak danych