• Aktualności

     • Podsumowanie konkursów - literackiego i plastycznego
      • Podsumowanie konkursów - literackiego i plastycznego

      • W naszej szkole w II semestrze r. szk. 2020/2021 zostały zorganizowane dwa konkursy: literacki i plastyczny.

       Warunkiem udziału w konkursie literackim było napisanie recenzji ulubionej książki. Konkurs miał na celu popularyzację czytelnictwa wśród młodzieży. Wyboru najciekawszych recenzji dokonali uczniowie w drodze głosowania.

        I miejsce zdobyła praca Zuzanny Jędrachowicz z kl. II La.

        Pracę publikujemy poniżej.

       Czołgi - 100 lat historii”.

       Książka, którą chcę zrecenzować nosi tytuł “Czołgi - 100 lat historii”. Zdecydowałam się na przeczytanie właśnie tej książki, gdyż od dłuższego czasu interesuję się pojazdami pancernymi i ich historią, a szczególnie tymi z okresu II wojny światowej. Książka ta przybliża historię pierwszych czołgów, od pokracznych brytyjskich Mark I przez groźne niemieckie Pantery aż po dzisiejsze niezawodne amerykańskie Abramsy.

       Autorem książki jest polski pisarz Ryszard Marian Ogórkiewicz (ur. 2 maja 1926 w Bydgoszczy, zm. 24 listopada 2019 w Londynie) Studiował na Uniwersytecie Londyńskim. W latach 1972–2006 był związany zawodowo z Radą Naukową ds. Obronności w brytyjskim Ministerstwie Obrony, od 1979 wykładowcą w zakresie pojazdów pancernych w Royal Military College of Science, gdzie w 1988 został profesorem nadzwyczajnym. W tym samym roku powierzono mu funkcję konsultanta czasopisma „Jane’s International Defence Review”, od 1993 był również kuratorem Muzeum Broni Pancernej w Bovington.

       Książka opisuję historię wynalazku czołgu aż od roku 1485, kiedy to Leonardo da Vinci przedstawił projekt pojazdu w postaci "żółwia", który dookoła otoczony był armatami. Następnie opisany jest rozwój pojazdów pancernych od zamysłu użycia gąsienic zamiast kół aż do pierwszego brytyjskiego czołgu Mark I użytego bojowo 15.09.1916 nad Sommą (wydarzenie to przeszło do historii jako pierwsza bitwa z użyciem czołgów) oraz rozwój czołgów Mark i pierwszego czołgu niemieckiego A7V. W następnych rozdziałach opisane jest, jak rozwijał się ten dział armii na świecie w dwudziestoleciu międzywojennym oraz w okresie II wojny światowej, opowiada o próbach i niepowodzeniach Brytyjczyków, przemyśle pancernym w III Rzeszy, Francji, ZSRR, i wielu innych krajach w tym Polsce. Dalej książka pokazuje rozwój, osiągnięcia bojowe i rywalizację czołgów podczas walki w okresie II wojny światowej, na przykład bitwę III RZESZA-ZSRR na Łuku Kurskim w Rosji Radzieckiej, gdzie czołgi obu stron zamiast walczyć na odległość dosłownie się taranowały nawzajem. Po II wojnie, gdy nastała zimna wojna i pojazdy pancerne zostały odstawione nieco na bok na rzecz broni atomowej, jednak nie zaprzestano ich rozwoju. Kraje które nie brały udziału w wojnach jak Szwecja również zaczęły produkcję własnych czołgów jak Stridsfordon 90 lub zabawnie wyglądający Stridsvagn 103, jednak najbardziej w tamtych czasach pojazdy pancerne rozwijały się w ZSRR od T-55, T-72 aż po dzisiejsze T-90, które stały się rozpoznawalne przez dwa czerwone światła po boku lufy przypominające oczy.

       Wybrałam właśnie tą książkę do recenzji, ponieważ jestem zainteresowana bronią pancerną a z niej można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, których nie ma w Wikipedii, informacje są bardzo dokładne a sama książka jest napisana w taki sposób, że byłaby w stanie zainteresować nawet osobę, która wcale nie jest zafascynowana czołgami.

        

        

       II miejsce zdobyła praca Daniela Labuta z kl. II Lb.

        Pracę publikujemy poniżej.

       To (nie) koniec świata

       Tej jesieni miałem okazję przeczytać książkę “To (nie) koniec świata” autorstwa Marka Hucza i Jana Jurkowskiego. Zbiór scenariuszy i skeczy ukazał się w październiku 2019 roku nakładem wydawnictwa Altenberg. Tytuł ten jest bezpośrednią kontynuacją działalności obu autorów na platformie You Tube, gdzie stworzyli konto o nazwie G.F. Darwin.

       To (nie) koniec świata” łączy w sobie tematykę historyczną i obyczajową, ale w połączeniu z licznymi elementami fantasy. Hucz i Jurkowski, podobnie jak na prowadzonym koncie You Tube, zawarli w książce swoją autorską interpretację dziejów świata - od ich zarania po współczesność. Na jej kartach spotkamy postaci biblijne z Bogiem i Szatanem na czele. Pojawia się też Juliusz Słowacki czy wreszcie Agent 700, będący nawiązaniem do popkulturowego fenomenu, jakim stała się postać Jamesa Bonda. Tym razem jednak scenariusze skeczy ubrano w formę opowiadań. Zachowano ich niepowtarzalny charakter. Odbiorca czuje się jakby oglądał jeden z filmów G.F. Darwin, ponieważ książka, w równym stopniu co nagrania, angażuje czytelnika fabułą oraz językiem poszczególnych opowieści. Odtworzony został również charakter poszczególnych, bardzo wyrazistych postaci.

       Myślę, że mocną stroną książki jest zindywidualizowane, czasami stylizowane słownictwo, jakim posługują się poszczególni bohaterowie. Nie tylko czyni ich ono bardziej wiarygodnymi, ale przede wszystkim wzmacnia komiczny efekt opowiadań. Kompozycja może sprawiać wrażenie nieco awangardowej. Istnieją aż trzy sposoby czytania: tradycyjny, zgodny z numeracją stroną; według specjalnego indeksu lub też zupełnie dowolny. Już sam ten zamysł spójny jest z chaotycznym i absurdalnym charakterem uniwersum znanym z filmów Darwina.

       Wrażenie wywołuje wizualna strona książki. Umieszczono w niej kilkadziesiąt barwnych i dopracowanych grafik. Podobnie opracowane zostały numery stron. Każdy z graficznych zabiegów jest jednocześnie rodzajem żartu. Jak choćby powracające regularnie w książce zabawne wtrącenia Ludwika Montgomery'ego.

       Według mnie największą wartością jest styl i przesłanie opowiedzianych historii. Są one ciekawą alternatywą dla płytkich, pozbawionych często jakiegokolwiek zamysłu, a bardzo popularnych treści internetowych. Każde z opowiadań zmusza odbiorcę do odszukania ich oryginalnego historycznego czy literackiego kontekstu. Motywuje do samodzielnego zdobywania wiedzy. W moim przypadku było tak z biblijną postacią Hioba, którego poznałem dzięki tej książce, zanim dowiedziałem się o nim w szkole. Sądzę, że “To (nie) koniec świata” jest udanym pastiszem biografistyki i tradycyjnego sposobu nauczania o ważnych postaciach czy wydarzeniach. Twórcom książki udaje się je odbrązowić. Ukazać, że każdy uznany artysta, niezależnie od epoki, w jakiej tworzył, miał też wady i prowadził zwykłe życie. Nawet, jeśli był to sam Pan Bóg - w świecie Darwina nazywanego Rafałem; w odróżnieniu od Szatana, czyli Sławka.

       Zbiór “To (nie) koniec świata” bardzo mi się podobał. Od kilku lat jestem fanem twórczości Marka Hucza i Jana Jurkowskiego. Śledzę także teatralną karierę tych dwóch krakowskich aktorów. Nie mogłem doczekać się spotkania z tak lubianymi przeze mnie postaciami. Nie wyczekiwałem równie mocno lektury żadnej innej książki, a choć miałem wobec tego tytułu bardzo duże oczekiwania, to nie zawiodłem się. Bardzo polecam ją zarówno wszystkim wielbicielom G.F. Darwin, jak i tym, którzy dopiero pragną rozpocząć swoją przygodę z tym uniwersum.

        

        

       III miejsce zdobyły prace:

       Iwony Pawłowskiej z kl. III Tb

        Kingi Ćmielewskiej z kl. II La

       Dominiki Balcer z kl. II La.

       Wyróżnienie otrzymała praca Rafała Guzika z kl. II Tkp

       Gratulujemy laureatom!!!

        

        

       Konkurs plastyczny wymagał przygotowania pracy plastycznej ilustrującej wybraną scenę z lektur szkolnych. Można było posłużyć się dowolną techniką plastyczną. Celem konkursu była popularyzacja lektur szkolnych.

       Komisja konkursowa wyłoniła trzy najlepsze prace.

       I miejsce zdobyła Pauli Spólnej z kl. III Fa.

        Uczennica zinterpretowała scenę z powieści B. Prusa pt. „Lalka”. Posłużyła się techniką linorytu.

       Pracę zamieszczamy poniżej.

       II miejsce zdobyła praca Karoliny Doleckiej z kl. II Fa.

       Uczennica przygotowała instalację na podstawie powieści G. Orwella pt. „Folwark zwierzęcy”.

       Pracę publikujemy poniżej.


       III miejsce zdobyła praca Mai Foch- Ruszkowskiej z kl. II Lb

       Uczennica zinterpretowała scenę z dramatu J. Słowackiego pt. „Kordian”.

       Pracę namalowała farbami akrylowymi.

       Pracę publikujemy poniżej.

       Gratulujemy nagrodzonym!!!

       Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursach i tym, którzy zagłosowali w konkursie literackim.

     • Ogłoszenie Dyrektora
      • Ogłoszenie Dyrektora

      • Zgodnie z  ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI I NAUKI 1) z dnia 26 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zajęcia dydaktyczne w Zespole Szkół nr 21 do 14.03.2021 roku odbywają się na dotychczasowych zasadach.

       1. Zajęcia ogólnokształcące , zajęcia zawodowe teoretyczne - zdalnie

       2. Zajęcia zawodowe praktyczne - stacjonarnie

       Dyrektor Szkoły

     • Nowe konkursy humanistyczne
      • Nowe konkursy humanistyczne

      • Zapraszam wszystkich uczniów interesujących się sztukami plastycznymi, fotografią oraz poezją do udziału w konkursach związanych z poezją Z. Herberta. Proszę o kierowanie zgłoszeń do mnie. Szczegółowe informacje podam osobom zainteresowanym.

       Barbara Górska

                                  

                           

     • Głosowanie w konkursie literackim.
      • Głosowanie w konkursie literackim.

      • Zespół polonistów zaprasza Was do głosowania w konkursie literackim - Recenzja Książki. Recenzje dostępne są na Sway-u (element usługi Office 365) - bez konieczności logowania. Każda recenzja ma swój kod (dwucyfrowa liczba plus dwie litery), np. 12AB, który potem wybieramy głosując na daną recenzję. Link do głosowania jest na końcu Sway-a, po ostatniej recenzji. Po kliknięciu na link trzeba się zalogować na swoje konto usługi Office 365 (jak do Teams), by móc zagłosować (ankieta w Forms-ach) - samo głosowanie jest już anonimowe - system zlicza tylko głosy. Można głosować tylko raz, na jedną recenzję do 25.02. (czwartek). NIE GŁOSUJĄ AUTORZY RECENZJI. Życzę miłej lektury. Barbara Górska Link do recenzji: https://liblink.pl/MfkXRQPhpQ

     • Oferta rozwoju zainteresowań
      • Oferta rozwoju zainteresowań

      • Wszystkie osoby rozważające w przyszłości możliwość podjęcia studiów zagranicznych lub korzystania z programów wymiany międzynarodowej zapraszam na spotkanie z Erin Cho – amerykańskim doradcą w sprawie wymiany międzykulturowej z Ashburn, Virginia, USA. Nasz gość, korzystając ze swojego własnego doświadczenia, jakim były studia na Uniwersytecie Kansai Gaidai w Japonii i nauczanie języka angielskiego na szkole średniej w Tokio, przybliży Wam różne możliwości wykorzystania stypendiów i programów wymian studenckich dla różnych krajów oraz podpowie z jakich źródeł korzystać szukając informacji na ten temat w sieci. Dowiecie się jak przygotować się do studiów na zagranicznej uczelni, jakie należy spełnić wymagania oraz jakie korzyści niesie taka możliwość. Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w spotkaniu, podczas którego przewidziany jest też czas na zadawanie pytań (w języku angielskim). Wydarzenie odbędzie się 24 lutego (środa) o godz. 17:00 i potrwa 50min.

       Uczniów zainteresowanych rozwojem profesjonalnym w obszarze mediów społecznościowych i marketingu zapraszam na spotkanie z Angel McGee – amerykańską menedżerką i organizatorką wydarzeń kulturalno-sportowych w Kansas City, Missouri, USA. Nasz gość, który jest zawodowym sportowcem zajmuje się wspieraniem programów i inicjatyw wspomagających rozwój miasta Kansas City oraz zbieraniem funduszy na ten cel. Podczas spotkania dowiecie się jak przerodzić swoją aktywność w mediach społecznościowych w profesjonalną karierę, jak wykorzystać swój potencjał do działania, kreatywność i możliwości jakie niosą nowe technologie do zbudowania pasjonującej, pełnej wyzwań kariery w szeroko pojętym marketingu. 30-minutowe spotkanie z ekspertem odbędzie się w najbliższą środę 24 lutego o 19:15.

       Wszystkich Uczniów zainteresowanych tematem niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych zapraszam na wycieczkę do byłej plantacji bawełny Kingsley Plantation w Jacksonville, Floryda. Oprócz bawełny na plantacji uprawiano także trzcinę cukrową i kukurydzę, a produkcją zajmowali się czarnoskórzy niewolnicy. Podczas wycieczki usłyszycie krótką historię niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych i obejrzycie wnętrza i zakamarki plantacji łącznie z kwaterami dla niewolników, które razem z domem właściciela przetrwały wojnę secesyjną. 45-minutowa wycieczka w języku angielskim odbędzie się w najbliższy czwartek 25 lutego o godz. 18:00

       Zainteresowanych proszę o kontakt. Iwona Wójcik

     • Wirtualne wycieczki
      • Wirtualne wycieczki

      • Interesujecie się kulturą Indian - rdzennych mieszkańców Stanów Zjednoczonych i tradycjami wciąż przez nich kultywowanymi? Chcielibyście dowiedzieć się jak zmieniało się życie plemion na przestrzeni lat; od czasów ich zamieszkiwania terenów między Górami Skalistymi a Rzeką Mississippi do ich przymusowego umieszczenia w specjalnych rezerwatach?
       Zapraszam Was na wirtualną wycieczkę do Muzeum Buffalo Bill Center of the West w Cody, Wyoming, podczas której poznacie tradycje i zwyczaje Indian zamieszkujących niegdyś tereny Wielkich Równin, ich język, znaczenie hierarchii w strukturach plemiennych, zobaczycie rękodzieło i inne wyroby tradycyjnie wytwarzane jako forma ekspresji artystycznej. Podczas 45-minutowej wycieczki będziecie mieli możliwość zadawania pytań i konfrontacji swoich umiejętności językowych w rozmowie z przewodnikiem.
       Wycieczka odbędzie się 4 lutego (czwartek) o godz. 17:00 czasu polskiego na platformie MsTeams.

       Wszystkich wielbicieli zwierząt, przyszłych weterynarzy, aktywistów oraz osoby, dla których los zwierząt nie jest obojętny zapraszam na wirtualną wycieczkę do Elephant Sanctuary w Tennessee, USA . Jest to schronisko dla słoni wykorzystywanych przez wiele lat w celach turystycznych oraz przetrzymywanych w skandalicznych warunkach w zoo i cyrkach na całym świecie. Podczas wycieczki wolontariusze przybliżą Wam skalę problemu dotyczącego nielegalnego kłusownictwa żyjących na wolności słoni, przetrzymywania ich w niewoli, poznacie historię niektórych mieszkańców schroniska oraz dowiecie się w jaki sposób te najbardziej inteligentne zwierzęta na świecie wracają do zdrowia. Wycieczka w języku angielskim odbędzie się 16 lutego o godz. 16:00 czasu polskiego i potrwa 45min.

     • Kolejne sukcesy naszych uczniów
      • Kolejne sukcesy naszych uczniów

      • Uczennica kl. II LA - Anna Stolarska zdobyła II nagrodę w konkursie recytatorskim BLIŻEJ NORWIDA, zaś Aleksander Bauman, również uczeń kl. II LA, zdobył III nagrodę.

       Uczeń klasy II LA Aleksander Bauman - zajął II miejsce w konkursie organizowanym w ramach wirtualnego BIENNALE SZTUKI POLONIJNEJ w Szwecji. Warunkiem udziału w konkursie było napisanie tekstu literackiego związanego z problemami współczesnego świata. Aleksander Bauman napisał pracę dotyczącą pandemii koronawirusa, a jej temat brzmiał: Koronawirus zmienił w moim życiu. i nadał jej tytuł: 11 Przykazanie. Praca zostanie opublikowana w kwartalniku Polonia Nova i na portalu relacje.se. ​​​​​​

     • Informacja
      • Informacja

      • Od dnia 18 stycznia w związku z remontem chodnika przy ulicy Saskiej zaleca się dojście do szkoły od ulicy Walecznych.

     • Szkolny konkurs piosenki obcojęzycznej
      • Szkolny konkurs piosenki obcojęzycznej

      • Zwycięzcy szkolnego konkursu piosenki obcojęzycznej:

       I miejsce - Anna Gawryszewska (2Fag)

       II miejsce - Aleksandra Zalewska (2Fap)

       III miejsce - Monika Zawistowska (2Tbp)

        

       Link do utworu (youtube): Zwycięski utwór

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

     • Ogłoszenie Dyrektora
      • Ogłoszenie Dyrektora

      • Plan lekcji obowiązujący od 30.11.2020 roku zostanie zamieszczony w Librusie 28.11.2020.

       Lekcje w dniach od 30.11.2020 do 11.12.2020 będą odbywały się wg planu i zasad jakie obowiązywały w tygodniu 26.10.2020 - 30.10.2020.

       Zajęcia zawodowe praktyczne odbywają się stacjonarnie. Szczegóły w dzienniku elektronicznym.

     • Ogłoszenie Dyrektora w sprawie zajęć od 26 października
      • Ogłoszenie Dyrektora w sprawie zajęć od 26 października

      • Zgodnie z rozporządzeniem MEN

       Szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe również w całości przechodzą na zdalne nauczanie. W przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego organizowane w formie zajęć praktycznych prowadzi się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wyłącznie w zakresie, w jakim z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem tych metod i technik. Praktyki zawodowe zaplanowane do realizacji w okresie całkowitego ograniczenia realizowane są zdalnie – w formie projektu edukacyjnego lub wirtualnego przedsiębiorstwa, mogą być także zaliczone na podstawie dotychczasowego doświadczenia zawodowego, bądź zrealizowanego wcześniej wolontariatu lub stażu zawodowego.

       W związku z tym Dyrektor Zespołu Szkół nr 21 zawiesza zajęcia zawodowe praktyczne na terenie szkoły. Wszystkie zajęcia szkolne od 26.10.2020 odbywają się zdalnie.

       Aktualne informacje dla uczniów, rodziców i nauczycieli będą zamieszczane w dzienniku Librus.

     • Informacja Dyrektora, rozp. MEN, list Prezydenta Warszawy
      • Informacja Dyrektora, rozp. MEN, list Prezydenta Warszawy

      • Szanowni Państwo

       Zgodnie z decyzją władz państwowych od dnia 19.10.2020 roku szkoły ponadpodstawowe w strefie czerwonej przechodzą w tryb nauczania zdalny (z wyjątkiem zajęć praktycznych)

       W zespole Szkół nr 21 zajęcia będą odbywały się w sposób następujący:

       1. W LXXXVII liceum Ogólnokształcącym zajęcia zdalne.
       2. W Technikum 27 zajęcia ogólnokształcące odbywają się zdalnie, zajęcia praktyczne w sposób stacjonarny.
       3. Zajęcia praktyczne w zawodzie Technik Chłodnictwa i klimatyzacji odbywają się stacjonarnie w CKZ nr 1 na ulicy Mińskiej wg dotychczasowego planu.

       W dniu 19.10.2020 zajęcia będą się odbywały zgodnie z planem dotychczasowym. Zajęcia praktyczne w szkole i CKZ. Jeżeli zajęcia ogólnokształcące odbywają się przed lub po zajęciach praktycznych. Zajęcia ogólnokształcące w tym dniu odbędą się na zasadzie przekazania wytycznych do samokształcenia.

       Od dnia 20.10.2020 zajęcia będą odbywały się według nowego planu. W dniach, w których przewidziane będą zajęcia praktyczne tylko w wyjątkowych przypadka po zajęciach praktycznych oraz po odpowiednio długiej przerwie odbędą się zajęcia online. Nie będzie to dotyczyło zajęć z przedmiotów maturalnych. Zasady pracy szkoły w okresie pandemii zostały opisane w

       ZASADY ORGANIZACJI I REALIZACJI ZADAŃ ZESPOŁU SZKÓŁ NR 21 W WARSZAWIE W SYSTEMIE HYBRYDOWYM LUB ZDALNYM W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19 (Z WYKORZYSTANIEM METOD I TECHNIK KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ)

       Kolejne informacje na temat organizacji pracy szkoły, zawierające szczegóły zasad organizacji pracy szkoły w związku z pandemią będą zamieszczone w dzienniku elektronicznym.

       Z poważaniem

       Dyrektor szkoły.

        

       Rozporządzenie MEN

       List Prezydenta Warszawy do Rodziców