Rekrutacja
Więcej o zawodach
Poznajmy się:
Film o naszej szkole
Technik analityk [311103].
Nauka w naszym technikum chemicznym trwa 5 lat i kończy się maturą. Aby uzyskać tytuł technika analityka absolwent musi zdać egzaminy z dwóch wyodrębnionych kwalifikacji zawodowych:
- CHM.03. Przygotowywanie sprzętu, odczynników chemicznych i próbek do badań analitycznych
- CHM.04. Wykonywanie badań analitycznych
Uzyskany tytuł uprawnia do podjęcia pracy w laboratoriach zakładów i firm związanych z branżą chemiczną w instytutach naukowych oraz uczelniach. Większość naszych absolwentów kontynuuje naukę na wydziałach Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Uczymy w dobrze wyposażonych salach lekcyjnych i pracowniach chemicznych:
- przedmiotów ogólnokształcących
- chemii na poziomie rozszerzonym
- przedmiotów zawodowych: BHP i organizacja pracy w laboratorium, wykonywanie czynności laboratoryjnych i przygotowanie próbek do badań analitycznych, obliczenia chemiczne, wykonywanie analiz jakościowych, wykonywanie analiz ilościowych, wykonywanie analiz instrumentalnych, wykonywanie badań środowiskowych, wykonywanie badań bioanalitycznych, posługiwanie się językiem obcym w branży chemicznej.
Obecnie wprowadziliśmy nauczanie modułowe, które polega na połączeniu teorii z praktyką. W trakcie kształcenia uczniowie odbywają siedmiotygodniową praktykę zawodową, realizowaną w instytutach naukowych i na wyższych uczelniach.
Szkoła od lat współpracuje z Wydziałem Chemicznym, Wydziałem Inżynierii Materiałowej, Wydziałem Ochrony Środowiska Politechniki Warszawskiej, z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziałem Chemii i Nowych Technologii Wojskowej Akademii Technicznej oraz wieloma instytutami naukowymi i badawczymi. W ciągu prawie 55-letniego istnienia szkoła wykształciła setki absolwentów, którzy zasilili szeregi polskiej chemii pracując w tak znanych i renomowanych firmach jak Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa, Instytut Chemii Przemysłowej, Fabryka Substancji Zapachowych "Pollena - Aroma", Zakłady Kosmetyczne "Joanna" S.C. i wiele innych.
Przeciwwskazania:
- skłonność do uczuleń
- przewlekłe choroby układu oddechowego
- zaburzenia równowagi
- brak widzenia obuocznego
- daltonizm
- choroby układu nerwowego (epilepsja)
Technik usług fryzjerskich [514105].
Film - Technik usług fryzjerskich
Rynek usług fryzjerskich to dynamicznie rozwijająca się branża z rosnącym zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych fryzjerów .
Technik usług fryzjerskich to zawód z tradycją i przyszłością.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik usług fryzjerskich może podejmować pracę:
- w salonach fryzjerskich na stanowisku fryzjera / stylisty
- w salonach, akademiach fryzjerskich jako specjalista szkoleniowiec
- jako przedstawiciel handlowy branży fryzjersko – kosmetycznej
- w firmach fryzjersko – kosmetycznych jako edukator produktów i kosmetyków
- w charakteryzatorniach, mediach, studiach fotograficznych jako stylista
Absolwent może otworzyć własną działalność gospodarczą, jest przygotowany do zarządzania salonem fryzjerskim, może także kontynuować naukę na studiach wyższych.
Uczniowie kształcący się w tym zawodzie w naszej szkole mają do dyspozycji trzy nowoczesne i bardzo dobrze wyposażone pracownie fryzjerskie. Przedmioty zawodowe nauczane w w/w zawodzie:
- podstawy fryzjerstwa
- techniki fryzjerskie
- organizacja pracy w salonie fryzjerskim
- projektowanie i dokumentowanie fryzur
- język obcy zawodowy we fryzjerstwie
- wykonywanie fryzur według projektu
- pracownia fryzjerstwa i stylizacji fryzur
Uczniowie zdają egzaminy zawodowe z dwóch wyodrębnionych kwalifikacji:
- FRK.01. Wykonywanie usług fryzjerskich
- FRK.03. Projektowanie i wykonywanie fryzur
Wszyscy uczniowie odbywają praktykę zawodową w renomowanych salonach fryzjerskich. Miejsce praktyk zapewnia szkoła.
Szkoła współpracuje ze znanymi markami fryzjerskim : Fale Loki Koki, ARTEGO , Jean Louis David. W ramach tej współpracy uczniowie uczestniczą w licznych profesjonalnych szkoleniach, warsztatach fryzjerskich prowadzonych przez znanych stylistów. Mają możliwość uzyskania dodatkowych certyfikatów, są przygotowywani do konkursów branżowych.
Technik chłodnictwa i klimatyzacji [311929].
Film - Technik chłodnictwa i klimatyzacji
Film prezentujący zawód pt. "Profesjonaliści"
Technik chłodnictwa i klimatyzacji to zawód przyszłości o dynamicznych perspektywach rozwoju w różnych gałęziach gospodarki. Nauka trwa 5 lat. Uczeń w trakcie nauki zdaje dwa egzaminy potwierdzające wyodrębnione kwalifikacje w zawodzie:
- ELE.03. Wykonywanie robót związanych z montażem instalacji i urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła
- ELE.04. Eksploatacja i organizacja robót związanych z montażem instalacji i urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła
Zajęcia praktyczne uczniowie odbywają w Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 1, praktyki zawodowe szkoła organizuje u pracodawców.
W trakcie nauki w technikum uczeń ma możliwość uzyskania uprawnień :
- Certyfikat SEP( uprawnienia elektryczne)
- F-gazy ( uprawnienia gazowe)
Szkoła współpracuje z renomowanymi firmami :
DAIKIN, FAVORIT, PROZON, STOWARZYSZENIE POLSKA WENTYLACJA, CAVERION, CLIMA, MITSUBICHI
Charakterystyka zawodu
Technik chłodnictwa i klimatyzacji organizuje i wykonuje prace związane z montażem, uruchamianiem oraz eksploatacją , a także utylizacją wyeksploatowanych instalacji oraz urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła. Zajmuje się także wykonywaniem remontów, naprawami oraz usuwaniem awarii w pracy instalacji i urządzeń.
Absolwent kierunku technik chłodnictwa i klimatyzacji po zdaniu matury może kontynuować naukę na studiach wyższych (uczelnia techniczna), gdzie może wybrać specjalizację inżynier chłodnictwa i klimatyzacji.
Zatrudnienie
Absolwent kierunku może prowadzić własną działalność gospodarczą, a także pracować w zakładach prowadzących usługi w zakresie projektowania, serwisu, konserwacji, napraw urządzeń i instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła. Technicy chłodnictwa i klimatyzacji mogą znaleźć zatrudnienie w przemyśle farmaceutycznym, przetwórstwie i produkcji żywności, dużych obiektach handlowych i usługowych, studiach telewizyjnych, centrach przetwarzania danych, bankach, teatrach, salach koncertowych i obiektach sportowych, szpitalach itd.