• Innowacje pedagogiczne

• Projekt: Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego

• 09.11.2020 21:59
        • Pierwsze ZAJĘCIA Z WYSOKOSPRAWNEJ CHROMATOGRAFII CIECZOWEJ!

Z inicjatywy  p. Dyrektora Marka Kupieckiego, p. kierownik Małgorzaty Polkowskiej oraz nauczycieli chemii i przedmiotów zawodowych chemicznych p. Dariusza Kosikowskiego, p. Pauliny Gajdy oraz p. Piotr Kaźmierczaka, opracowany został i wdrażany jest program innowacji pedagogicznej, dzięki któremu placówka wyposażona została w chromatograf HPLC.

• W sobotę i w niedzielę uczniowie naszego technikum uczestniczyli w zajęciach z chromatografii.

Pod okiem nauczycieli naszej szkoły p. Pauliny Gajdy, p. Dariusza Kosikowskiego oraz p. Piotra Kaźmierczaka zapoznali się z techniką wysokosprawnej chromatografii cieczowej HPLC.

Na pierwszych zajęciach uczniowie zapoznali się z budową, zasadą działania oraz przygotowaniem urządzenia do pracy, opracowali procedurę oznaczania kwasu acetylosalicylowego oraz kofeiny. Przygotowali fazę ruchomą : woda + acentonitryl z dodatkiem TFA (kwas trifluorooctowy). Kolejnym etapem było przygotowanie fazy stacjonarnej – kolumny chromatograficznej C8 do pracy.

Na kolejnych zajęciach uczniowie będą wyznaczali krzywą wzorcową i na jej podstawie określali zawartość kwasu acetylosalicylowego w farmaceutykach oraz zawartość kofeiny w produktach spożywczych. Równolegle będą wyznaczać zależność gęstości w funkcji temperatury oraz stężenia za pomocą gęstościomierza oscylacyjnego.

Zapraszamy do obejrzenia sesji fotograficznej!