• Matematyka

• Konkurs Matfinek

• RUSZA VI EDYCJA MIĘDZYSZKOLNEGO DZIELNICOWEGO KONKURSU
            MATEMATYCZNO - FIZYCZNEGO „MATFINEK”

IV LO im. A. Mickiewicza w Warszawie, jako  pomysłodawca i organizator konkursu „MATFINEK”, zaprasza uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych dzielnicy  Praga Południe do wzięcia udziału w zmaganiach intelektualnych z matematyki i fizyki.

Osoby chętne powinny zgłosić się do nauczyciela matematyki, najpóźniej do 04.03. 2019 r.
            Etap I odbędzie się 14.03.2019 r.
            Finał konkursu – 02.04.2019 r.

Przykładowy zestaw zadań z 2018 r.

1. Organizatorem konkursu jest:
              IV Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Warszawie
            2. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych dzielnicy Praga- Południe
            3. Celem Konkursu jest:
            • popularyzowanie matematyki i fizyki oraz rozwijanie i pogłębianie zainteresowań
              w zakresie tych nauk wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych,
            • możliwość sprawdzenia wiedzy i umiejętności uczniów w konfrontacji  z uczniami innych szkół,
            • zachęcanie jak największej liczby uczniów do lepszego opanowaniatreści programowych
              i poszerzenia wiadomości z tych przedmiotów,
            • rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania przedmiotami ścisłymi,
            • kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie celem rozwiązania danego problemu,
            • poszerzanie wiedzy poprzez dobrą zabawę i współzawodnictwo,
            • doskonalenie umiejętności interpersonalnych.
            1. Przebieg konkursu
            •  Udział w konkursie jest bezpłatny.
            •  Tematyka Konkursu obejmuje wiedzę zawartą w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjum i  pierwszej klasy liceum z matematyki (70 % zadań) i fizyki ( 30% zadań).

(Matematyka: liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, funkcja liniowa, zagadki  i  rebusy matematyczne, matematyka z przymrużeniem oka.

Fizyka: ruch prostoliniowy, siły, energia, właściwości materii, grawitacja, astronomia, fizyka atomowa  i jądrowa).

• Konkurs organizowany jest w dwóch etapach.
            • Zadania na oba  etapy  przygotowują wyłącznie nauczyciele z IV LO im A. Mickiewicza.
            1. Zgłoszenia do pierwszego etapu prosimy przesyłać do dnia  4 marca 2019 roku  na adres liceum: sekretariat@mickiewicz.edu.pl   Deklaracja zgłoszeniowa w załączeniu.

6. I etap  14 marca  2019 r.

• Pierwszy etap ma formę testu jednokrotnego wyboru.
            • Odbędzie się w wyznaczonym dniu o jednakowej porze dla wszystkich uczestników w ich placówkach szkolnych.
            • Nadzór nad pierwszym etapem sprawuje nauczyciel macierzystej szkoły.
            • Zadania do pierwszego etapu zostaną przesłane do 11 marca 2019 roku.
            • Szczegółowe wyniki uczniów zostaną wysłane do ich macierzystych szkół
               do dnia 18 marca 2019 roku.

7. II etap   2 kwietnia  2019 r. o godz. 9.00 w IV LO im. A. Mickiewicza

• Drugi etap zostanie przeprowadzony w IV LO im. A. Mickiewicza w Warszawie,
              w formie konkursu pomiędzy drużynami utworzonymi z czterech najlepszych reprezentantów danej szkoły, którzy otrzymali największą ilość punktów w pierwszym etapie.
            • Zgłoszenia  drużyn  proszę przesłać do  22 marca 2019 r  na adres liceum: sekretariat@mickiewicz.edu.pl.
            • Zgłoszenie powinno zawierać imiona i nazwiska czterech reprezentantów oraz dwóch rezerwowych wraz z opiekunem.

8. W skład komisji konkursowej wchodzą nauczyciele przedmiotów ścisłych.

9. Lista najlepszych uczestników zostanie ogłoszona na stronie www.mickiewicz.edu.pl.
                   Nagrody rzeczowe będą fundowane przez  IV LO im. Adama Mickiewicza i zostaną wręczone podczas        oficjalnego zakończenia konkursu na terenie IV LO im. Adama Mickiewicza.

10. Nauczyciele - opiekunowie drużyn otrzymają dyplomy.

Harmonogram konkursu

1. 04.03.2019 r. - przesłanie zgłoszenia na adres liceum: sekretariat@mickiewicz.edu.pl
            2. 11.03.2019 r. -  przesłanie zadań do szkolnego koordynatora.
            3. 14.03.2019 r. – I etap Konkursu Matfinek.
            4. 18.03.2019 r. - przesłanie wyników do szkolnego koordynatora.
            5. 22.03.2019 r. - zgłoszenie reprezentacji szkoły na II etap konkursu Matfinek .
            6. 02.04.2019 r. - II etap Konkursu realizowany  w IV LO im. A. Mickiewicza.