• Więcej o zawodach

Poznajmy się:  Film o naszej szkole

Technik analityk.

Film prezentujący zawód

Nauka w naszym technikum chemicznym trwa cztery lata i kończy się maturą. Aby uzyskać tytuł technika analityka absolwent musi zdać egzaminy z dwóch kwalifikacji zawodowych:

• A.59 (AU.59). Przygotowanie sprzętu, odczynników chemicznych i próbek do badań analitycznych po klasie drugiej
          • A.60 (AU.60). Wykonywanie badań analitycznych po pierwszym semestrze klasy czwartej.

Uzyskany tytuł uprawnia do podjęcia pracy w laboratoriach zakładów i firm związanych z branżą chemiczną w instytutach naukowych oraz uczelniach. Większość naszych absolwentów kontynuuje naukę na wydziałach Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Uczymy w dobrze wyposażonych salach lekcyjnych i pracowniach chemicznych:

• języka angielskiego (na różnych poziomach) oraz języka niemieckiego lub języka hiszpańskiego jako drugiego (głównie od podstaw)
          • przedmiotów ogólnokształcących, tak jak w liceum ogólnokształcącym:
          • przedmiotów zawodowych teoretycznych – chemia na poziomie rozszerzonym, podstawy technik laboratoryjnych, organizacja pracy w laboratorium, podstawy chemii analitycznej, podstawy chemii analitycznej instrumentalnej, materiałoznawstwo, badania bioanalityczne i środowiskowe, język obcy zawodowy, działalność gospodarcza w branży chemicznej
          • przedmiotów zawodowych praktycznych - zajęcia pracowniane w nowoczesnych laboratoriach z technik laboratoryjnych, analityki chemicznej, analityki chemicznej instrumentalnej i technicznej, analityki środowiska i bioanalityki.

Obecnie wprowadziliśmy nauczanie modułowe, które polega na połączeniu teorii z praktyką. W trakcie kształcenia uczniowie odbywają sześciotygodniową praktykę zawodową, w tym dwutygodniową, realizowaną w drugiej klasie na terenie szkoły oraz czterotygodniową realizowaną w trzeciej klasie w instytutach naukowych i na wyższych uczelniach.

Szkoła od lat współpracuje z Wydziałem Chemicznym, Wydziałem Inżynierii Materiałowej, Wydziałem Ochrony Środowiska Politechniki Warszawskiej, z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziałem Chemii i Nowych Technologii Wojskowej Akademii Technicznej oraz wieloma instytutami naukowymi i badawczymi. W ciągu prawie 50-letniego istnienia szkoła wykształciła setki absolwentów, którzy zasilili szeregi polskiej chemii pracując w tak znanych i renomowanych firmach jak Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa, Instytut Chemii Przemysłowej, Fabryka Substancji Zapachowych "Pollena - Aroma", Zakłady Kosmetyczne "Joanna" S.C. i wiele innych.

Przeciwwskazania:

• skłonność do uczuleń
          • przewlekłe choroby układu oddechowego
          • zaburzenia równowagi
          • brak widzenia obuocznego
          • daltonizm
          • choroby układu nerwowego (epilepsja)

Technik usług fryzjerskich.

W 2010 r. dawne Technikum Chemiczne Nr 3 zostało przekształcone w Technikum Nr 27. Pozwoliło to na otwarcie nowego kierunku kształcenia jakim jest technik fryzjer. Uczniowie na kierunku technik fryzjer mają do dyspozycji trzy nowoczesne i bardzo dobrze wyposażone pracownie fryzjerskie. Przedmioty zawodowe nauczane w w/w zawodzie:

• podstawy fryzjerstwa
          • techniki fryzjerskie
          • organizacja pracy w salonie fryzjerskim
          • wizualizacja we fryzjerstwie
          • język obcy zawodowy we fryzjerstwie
          • wizualizacja wizerunku
          • pracownia fryzjerstwa i stylizacji fryzur

W uczniowie zdają egzaminy zawodowe z dwóch kwalifikacji:

• A.19 (AU.19). Wykonywanie usług fryzjerskich (po trzeciej klasie)
          • A.23 (AU.23). Projektowanie fryzur (po pierwszym semestrze klasy czwartej)

Wszyscy uczniowie w trzeciej klasie odbywają czterotygodniową praktykę zawodową  w salonach fryzjerskich. Miejsce praktyk zapewnia szkoła.

Technik chłodnictwa i klimatyzacji.

Film prezentujący zawód pt. "Profesjonaliści"

Od roku szkolnego 2016/2017, odpowiadając na zapotrzebowanie pracodawców, proponujemy nowy zawód - technik chłodnictwa i klimatyzacji. To zawód o dynamicznych perspektywach w różnych gałęziach przemysłu, od spożywczego i farmaceutycznego po samochodowy i budowlany.

Chłodnictwo jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin przemysłu. Chłodnictwo i urządzenia chłodnicze, jak chłodziarki, zamrażarki, chłodnice, chłodnie, chillery i instalacje chłodnicze, pełnią ważną rolę w wielu dziedzinach przemysłu. Natomiast monterzy i serwisanci klimatyzacji należą do grupy najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku pracy. Osoby przedsiębiorcze mogą również prowadzić własną działalność gospodarczą.

Nauka trwa 4 lata. Uczeń w trakcie nauki zdaje dwa egzaminy potwierdzające kwalifikację w zawodzie.

E.30 (EE.30). Montaż, eksploatacja i konserwacja urządzeń i instalacji chłodniczych.

E.31 (EE.31). Montaż, eksploatacja i konserwacja urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych.

W trakcie nauki uczniowie odbywają praktykę zawodową: w klasie 3 praktyka 160 godzinna (4 tygodnie) u pracodawcy. Po zakończeniu 4 letniej nauki uczeń może przystąpić do egzaminu maturalnego.